Zayıflama Cerrahisinin Avantaj ve Dezavantajları

Hiç kilo vermek için bir cerrahi operasyon düşünmüş müydünüz? Bu, büyük olasılıkla yaşamı değiştiren bir karar vermeden önce neyin mevcut, neyin en etkili ve ne kadar risk taşıdığınızı bilmek için yardımcı olur. Morbid obezite, zamanımızın en ölümcül hastalıklarının başında geliyor. Neyse ki obezite cerrahisi, yani şişmanlığı yok etmek ve kontrol altına almak için yapılan ameliyatlar sayesinde yeniden sağlığınıza kavuşmanız mümkün.

zayıflama
zayıflama

Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bariatrik ameliyatlar, diğer yöntemlerle kilo vermeyi başaramayan, ciddi kilo fazlalığı nedeniyle sağlığı tehlike altında olan insanlara uygulanabilir, cerrahi girişimlerdir. Çok ciddi operasyonlar olan bariatrik ameliyatlar, estetik amacı ile yapılmaz. Dolayısı ile 5-10 kilo fazlalık için tercih edilebilecek bir şey değildir.

Başlıca bariatrik cerrahi yöntemleri; “mide küçültme” ve “gastrik bypass” operasyonlarıdır. Son yıllarda kapalı yöntemlerle de başarı ile yapılmaya başlanmış. Mide küçültme, adı üstünde midenin önemli bir kısmının alınarak küçültülmesi ve alabileceği gıda oranının sınırlandırılmasıdır. Yani isteseniz de midenizin aldığından fazlasını yiyemezsiniz.

zayıflama operasyonu
zayıflama operasyonu

Gastrik bypass ameliyatları ise hem büyük mideyi küçültme hem de ince bağırsakların bir kısmını sistem dışı bırakarak besinlerin emilimini ve vücutta depolanmasını engellemeye yöneliktirler. Dolayısı ile yemek yiyebilseniz bile sindiremeden vücudunuzdan çıkartırsınız.

Birçok bariatrik cerrahi prosedüründe olduğu gibi, kilo kontrolü, vitamin ve mineral eksikliklerini izlemek için hastaların hayatlarının geri kalanında yakından izlenmesi gerekecektir. Bariatrik cerrahi geçirmiş hastalar, diyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları hakkında daha istikrarlı olmalıdır, çünkü ameliyat sonrası bile tekrar kilo almak nadir değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.