3D Mask Destekli Mikro-Rinoplasti Yöntemi

Burun estetiğinin tıptaki ismine Rinoplasti adı verilir. Rinoplasti uygulamasında burundaki şekil bozuklukları cerrahi uygulamalar ile düzeltilir. Burun estetiğindeki amaç, yüzün şekline uygun bir burun yapmak ve burun kemeri, burun ucu ya da burun delik yapısını düzeltmektir. Cerrahi uygulama sırasında nefes sorunu şikayetleri varsa onlar da giderilmiş olur.

avsar surgical
avsar surgical

Burun Operasyonunda Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Burun estetiğinde kullanılan klasik yöntemlerin yanı sıra farklı teknikler de kullanılabilir. Dr. Yakup Avşar’ın kendi geliştirdiği teknik olan mikro-rinoplastide endoskopi teknolojisi ile mikro-motor sisteminde amaç burnun kemik yapısını şekillendirmek ve deviyasyonların onarımını sağlamaktır. Lazer teknolojisi ise cerrahi uygulamanın bir bölümünde uygulanır. Dr. Yakup Avşar’ın kendi tasarımı olan mikromotor uçları son yıllarda tüm dünyada kullanılan bir uygulama haline geldi. Tekniğin kullanıldığı rinoplasti ameliyatında, endoskopi ile burun kemikleri kesilir ve burna tasarlanan şekil verilir. Endeskopi yönteminde mikrokamera yardımıyla görüntü magnifikasyonu sağlanır ve burnun ulaşılması zor bölgeleri 20 kat büyütülerek, cerrahi uygulama yapılır.

Mikro-rinoplastide, endoskop destekli uygulamada kapalı teknik kullanılır. Klasik kapalı rinoplastiden farkı, mikro-rinoplasti işleminde burun ucundan kök kısmına kadar burun iç yapısı gözlemlenir. Açık teknik yönteminde burnun uç kısmına şekil verilirken burun ucunun alt kısmı kesilir. Kapalı teknikteyse burun ucunun alt kısmı kesilmez. Kullanılan teknik sayesinde ameliyat süresince burun ucu şekli devamlı kontrol edildiği için kapama ya da açma işlemine gerek duyulmaz.

3D Print Teknolojisi ve  Avşar Mask Yöntemi

Burun operasyonu yaptıracak olan kişi ameliyat öncesinde Dr. Yakup Avşar’a istediği burnu anlatır. Dr. Avşar ise kişinin yüzüne de uygun burun şeklini tasarlar. Ameliyat sonrasında oluşacak burun şeklinin üç boyutlu yüz maskesi olan 3D Avşar Mask ile görülmesi, hastanın yeni yapılacak olan burnu kafasında tasarlaması açısından da önemlidir. Tıp dilinde bu işleme öncesi ve sonrası simülasyonu denir. 3D print teknolojisini dünyada ilk kullanan Dr. Yakup Avşar’dır. Teknikte ilk olarak hastanın yüzü taranır ve 3 boyutlu şekli oluşturulur. Ortaya çıkan veri bilgisayara aktarılır ve hastanın yüzüne en uygun burun şekli ortaya çıkarılır. Süreç aşamasında Dr. Yakup Avşar, hastanın beklentilerini de göz önüne alarak, 3D maske şeklinde çıktı alır. Hasta, 3D maske yöntemini yakından inceler ve dokunarak yeni burnu hakkında fikir sahibi olur.

Burun Estetiğinin İdeal Yaşı Nedir?

Burun estetiği yaptırmak için kızlarda alt sınır 18, erkeklerdeyse 19’dur. Kız ve erkek çocuklarında nefes sorunu varsa bu yaş daha erkene çekilir.

estetik
estetik

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Yapılan Hazırlıklar

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler 1 ay önceden doktoruyla şekil ve teknik konusunda anlaşmaları önemlidir. Son 1 ay içinde vitaminler, aspirin, enerji içecekleri, yeşil çay ve bitkisel tabletlerden uzak durmaları gerekir. Bu tarz ürünler morluk ve şişlikleri artırır. Ameliyata girecek olan kişi en az bir ay öncesinden Retinoikacid içeren sivilce kurutma kremlerini de kesmesi gerekir. Ameliyat gününde kişinin nezle ve grip olmaması gerekir.

Burun Estetiğinde Operasyon Süreci Aşamaları

Burun estetiği operasyonu genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2,5 saattir. Ameliyat sonrasında ağrı duymazsınız. İlk gün yüze soğuk uygulama yapılması gerekir. Ameliyat olan kişi bir gün hastanede kalır ve ertesi günü evine döner. Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra hafif ödem oluşabilir. Ödem geçicidir ve hızlı şekilde geriler. Ameliyattan 1 hafta sonra plastik atel ve bantlar, burundan çıkarılır. Hasta 2 hafta sonra hafif koşular ve 3 hafta sonra ise hafif spor yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.