Yüzme Fobisi Nasıl Yenilir?

Birçok insan yüzme korkusuna sahiptir. Bu korku kişinin yaşına, herhangi bir anısına, izlemiş olduğu su veya yüzme ile ilgili bir filme bağlı olarak gelişebilir. Bazı kişilerde de boğulma, kramp girmesi, veya yüzülen yere bağlı olarak yüzme fobisi oluşmaktadır. Bu yaygın spor korkulsa da bu korku yenildikten sonra kolayca yapılabilmektedir.

Yüzme Fobisi Nedir?

Yüzme fobisi, yüzmeye karşı duyulan korkudur. Bu korku kişiden kişiye değişmektedir. Aynı zamanda bu korkunun boyutları vardır. Eğer korku üst seviyelerde ise kişinin profesyonel destek alması gerekmektedir.

Korkunun Nedeni Nedir?

Yüzme fobisi olan kişi ilk olarak yüzme için neyden korktuğunu sorgulamalıdır. Bu sorgulama sonucu vardığı kanıya göre hareket etmeli eğer gerekiyorsa profesyonel yardım almalıdır.

Eğer kişide var olan hidrofobi yani su korkusu ise öncelikle kişinin sudan korkmamayı öğrenmesi gerekmektedir. Eğer kişi fiziksel bir durumundan dolayı yüzmekten korkuyor ise bir antrenöre veya doktoruna danışarak hareket edebilir. Eğer kişi önceden yaşamış olduğu bir travmadan dolayı yüzme korkusuna sahipse ve yine de yüzmek istiyorsa bir psikoloğa danışabilir.

Yüzme Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Nedeni anlaşıldıktan sonra yüzme korkusunu yenmek isteyen kişinin ona göre adım atması gerekmektedir. Korku belirli nedenlere dayanmıyor ise ve üst düzeyde değilse kişinin öncelikle suyu tanıması beklenmektedir.

Kişi öncelikle ayağının tabana bastığı yerlerde yüzme pratikleri yapmalıdır. Bunu yaparken yanında birinin olması önemlidir. Pratiği yapan kişi panikten uzak durmalı olabildiğince sakin kalması sağlanmalıdır. Ardından kişi ayağını sudan kaldırmalı ve yüzermiş gibi ister havuzun yanından ister bir şişme simitten yardım alarak hareket etmelidir.

Yüzme egzersizleri yaptıktan ve ayak tabana değmeden kişi yüzmeyi öğrendikten sonra daha derin bir yerde egzersizlere devam edilebilir. Bu süreçte kafa suya batırılıp çıkarılmalı ve nefes egzersizleri eklenmelidir. Bu kısımda kişiler boğulma hissini yaşayabileceklerinden dolayı yanlarında birinin bulunması sağlıklı olacaktır.

Bütün nefes egzersizleri ve yüzme egzersizleri başarıyla tamamlandıktan sonra kişi yüzmeye başlayabilir. Bu aşamada bolca suda bulunma yüzülmese bile suya alışmak önem taşımaktadır. Bu yüzme deneyimini yaşayan kişiye özgüven ve rahatlama vermektedir.

Kısaca yüzme korkusunu yenmek isteyen kişi öncelikle yenmeyi gerçekten istemeli ve buna özveriyle yaklaşmalıdır. İsteğinden emin olduktan sonra korkusunun sebebini derinlemesine araştırmalıdır. Sorunun kaynağını bulduktan sonra ise gerek profesyonel gerekse herhangi yüzme bilen güvendiği bir kişinin yardımıyla suya girmelidir.

Suya adım atıldıktan sonra sakinliği korumak ve paniklememek yüzme korkusu olan kişi için çok önemlidir. Panik boğulma hissiyatı yaratacak ve suya alışılmasını geciktirecektir. Sakinlik sağlandıktan sonra yavaş adımlarla kişinin kendini hazır hissettiği şekilde süre kısıtlaması olmaksızın yüzme alıştırmalarına başlanılabilir.

Alıştırmalar sırasında suya alışmak ve su üzerinde rahat hissetmek aynı zamanda nefes kontrolünü yapmak yüzme fobisini yenmeye çalışan kişi için en önemli noktaları oluşturmaktadır. Gerekli ortam ve koşullarda belirli bir engeli bulunmayan herkes yüzme fobisini yenebilir, yüzmeyi öğrenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir