Parfüm Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Gündelik hayatta koşturmak artık yaşamış bir parçası. Hal böyle olunca da terlememek mümkün olmuyor. Haliyle insanlar parfümlere, deodorantlara başvurarak bu baş belası ter kokusundan kurtulmak istiyor. Fakat bunları seçerken de bir takım yanlışlıklar yapılabiliyor. Bunlara örnek olarak parfümü görmeden direkt sipariş etmek. Hiçbir yoruma ve alternatiflere dikkat etmeden bir an önce alınan parfümler büyük pişmanlıklar doğuruyor.

Peki, Nelere Dikkat Edilmeli?

Parfüm anlamında yapılması ve uygulanması gereken bir takım kurallar vardır. Öncelikle kesinlikle parfüm bilekte denenmelidir. Çünkü bilekte denenen parfüm esansı bir müddet tende kalır ve bu anlamda seçim yapılır. Fakat bununda bir püf noktası vardır. Öncelikle parfüm bileğe sıkıldıktan hemen sonra kol 2-3 kere sallanıp ondan sonra koklamak gerekir. Böylelikle koku tam anlamıyla yerini alır ve tam olarak esansına oturur.

Bunun yanında sadece bilekler değil bazı aksesuarlar da kullanılabilir. Bunlara örnek verilecek olursa; şal, atkı gibi aksesuarlar yararlı olacaktır. Kokuyu üzerinde uzun bir müddet muhafaza eden bu tür eşyalar da parfüm seçiminde bir hayli yardımcı olacaktır.

Kalıcılık Etkisi

Birçok parfüm sever kokunun kalıcılığından bir hayli şikayetçi oluyor. Bunların başlıca nedenlerinden  bir tanesi de parfümün içeriğinin pek de iyi araştırılmaması. Her parfüm farklı bir kokuya ve farklı bir kalıcılık etkisine sahiptir. Fakat tabii ki bunu almadan fark etmek mümkün değil gibi görünüyor. Denemeden bilinmezmiş gibi gelse de aslında fark edilmesi mümkündür. Her parfümün adının yanında ya da ekstra içerik bilgisinde EDP adında bir kısaltma vardır. Bu parfümün ne kadar kalıcı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Aksi halde alınan parfüm birçok pişmanlığı da peşinde getirecektir. Öte yandan parfüm bir an önce biterek maddi anlamda sıkıntıya da neden olacaktır.

Cilt Tiplerinin Önemi

Her insan farklı bir cilde sahiptir. Bu anlamda parfüm için alışveriş yapılırken bu detayda es geçilmemesi gereken önemli bir husustur. Beyaz ve esmer tenler olarak ikiye ayılan cilt sahipleri kendilerine göre esans ve koku seçmelidir. Aksi halde farklı ve egzotik bir kokudan ziyade, yabancılaşmış hissiyatı doğurur. Beyaz tenler daha çok bahar kokularına, esmerler ise daha keskin kokulara başvurabilirler.

Mevsim Parfümleri

Her parfüm ve mevsim kullanılmaz çok doğru bir tabirdir. Çünkü her parfüm esansı farklıdır. Bunun yanında kalitenin de büyük payı var. Mevsim geçişlerinde parfüm kokuları fark edilmeden çok değişir. Her parfüm farklı kokuya sahip olmakla birlikte, cilde söre seçilmeyen parfüm, mevsimlerinde etkisiyle kalıcılığı kaybeder ve anında uçup gider. Yapılması gereken en önemli hususlardan biri kesinlikle parfüm hakkında iyi bir bilgi sahibi olmak ve araştırma yapmaktır. Gerekirse mağazada ki satıcıdan bilgi alınır. Gerekirse de internetten detaylı bir bilgi edinilir. Unutmamalı ki; parfüm bir insanın  markasıdır. Es geçilmemesi gereken marka kalitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.