Araba Jantı Nasıl Parlatılır?

Tekerlekler ve lastikler genellikle araçların en kirli parçalarıdır. Bunun nedeni zemine yakın olması ve yoldan kolayca kire maruz kalmasıdır. Balatalar her fren uygulamasında aşınır ve tozun dışarı çıkmasına neden olur. Bu toz ve kir, lastiklerde ve jantlarda toplanır. Yolda yağmur veya kar gibi iklim değişikliği de kirin yüzeye daha fazla yapışmasına neden oluyor. Aracın temiz görünmesi için tekerleklerin ve jantların parlatılması ve kirden arındırılması çok önemlidir.

Jant Parlatma İçin Neler Gereklidir?

* Jant temizleyici
* Arap sabunu
* sabunlu su
* Jant parlatma
* Jant parlatma spreyi
* Lastik ile jant fırçası
* Sünger
* Araba Şampuanı
* Arap sabunu

Jant ve Lastik Parlatma Nasıl Yapılır?

Asfalt üzerindeki katran, astar tozu, çamur, kir, yağ lekeleri ve kir, zamanla lastiklerin ve jantın kirlenmesine neden olur. Tekerlekler arabanın yere en çok temas eden kısmı olduğundan, kirlilik burada da aynı derecede yoğun. Uzun süre jantta kalan kirden kurtulmak daha zordur. Bu nedenle lastikler ve jantlar düzenli olarak temizlenmelidir. Marketlerde çeşitli kimyasallar ve kir gidericiler satın alınabilir. Parlak ve temiz görünümlü jantlar sayesinde aracın görünümünün önemli ölçüde değiştiğini görebilirsiniz. Jantlar temizlenmeden önce genel olarak kirden arındırılmalıdır. Bu amaçla sabunlu su hazırlayabilirsiniz. Sabunlu su yerine araba şampuanları da daha iyi olabilir.
Önce jantlar sabunlu su ile yıkanır. Böylelikle jantlar 10 dakika tutulur. Ardından jantlar süngerle silinir. Su, jantları tamamen köpüksüz hale getirir. Sabunlu sudan sonra jant asidi adı verilen sadece jantların temizlenmesi için tasarlanmış kuru kimyasal bir bezle jantlara uygulanır. Bu, son temizlik aşamasını tamamlar. Jantlara asit uygulamadan önce jantların tamamen sabunsuz ve kuru olduğundan emin olun. Bazı insanlar sabun veya kimyasal temizleyici yerine Arap sabunu kullanmayı tercih ediyor. Arap sabunu, jantların daha parlak görünmesi için etkili bir malzemedir.

Jant Parlatma Bir Başka Yöntemi

Öncelikle, kirden arındırılmış ve hortum ile bastırılarak durulanmış jantlar kuru bir bezle kurutulmalıdır. Jant cilası, jantın tüm yüzeyine kirden arındırılmış olarak uygulanmalıdır. Jant macunu kuruduktan sonra, jant fırçasıyla kenarın tamamı ovalanır. Bu noktadan sonra en uygun jant parlatıcı seçilir, cilalamaya hazır hale gelir. Bu amaçla araç şampuanları, jantlar için özel parlatıcılar, temizleme spreyleri kullanabilirsiniz. Bu malzemeler yapı marketlerinde satın alınabilir.

Jant Parlatmada Neler Dikkat Edilmeli?

Araç ayda en az 2 defa yıkanmalı, tekerlekler kirin daha fazla yapışmaması ve kalıcı olmaması için temizlenmeli ve cila olmalıdır.  Jantı temizlemek için kullanılan sünger ve fırçanın yumuşak olmasına dikkat edin. Aksi takdirde jant yüzeyi çizilebilir. Bunun için özel bir kenar fırçası tercih edilmelidir. Jant fırçası yoksa yağ fırçası da kullanılabilir. Jant temizliğinde kullanılan malzemeler özenle seçilmelidir. Jantın yüzeyi, nişasta, bulaşık yıkama deterjanı, tuz, alkol veya gaz yağı gibi yaygın olarak kullanılan bileşenler tarafından aşınabilir ve hasar görebilir. Bu nedenle jant temizliği için özel üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.