Voleybol Nasıl Oynanır?

Spor Nedir Ne İşe Yarar?

Sporun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlk sporun güreş olduğu tahmin edilse bile kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Spor yılladır insanların zaman zaman vakit geçirmek için kullandıkları bir uğraş kimi zaman ailenin geçimine katkıda bulunmak için yapılan bir ek meslek kimi zaman ise daha sağlıklı bir vücuda sahip olup daha güzel ve daha huzurlu bir hayat yaşamak için sağlıklı hayatın en önemli basamağı olarak görülmüştür. Spor yapan insanların vücutlarının yaptıkları spora göre şekillendiği de bariz olarak görülmektedir bunun en büyük örneği de halter sporu yapanları basketbol oynayan sporculara istinaden bariz bir şekilde çok kısa olmalarıdır. Sporun sonrasında elde etmek istediğiniz şey yapmak istediğiniz sporu seçme konusunda ilk ve en önemli faktörlerden birisidir diğer bir en önemli faktör ise sizin vücudunuzun nasıl bir spora elverişli olduğudur. Siz ayaklarınızın herhangi birisinde rahatsızlığınız veya bir engeliniz varken kalkıp futbol oynamak isterseniz ilerde çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Voleybol Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Voleybolun tarihçesi 23 Ocak 1870 yılında New York’ta dünyaya gelen William Morgan’a dayanmaktadır. William 1895’te Young Men’s Christon Association’daki iş adamları için diğer sporları harmanlayarak basketbol sporuna istinaden biraz daha az güç isteyen bir oyun yapmıştır. Ve günümüzdeki voleybol sporunu ”Mintonette” ismiyle ortaya çıkarmıştır. Voleybol o günden sonra birçok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiş ve modern voleybol şeklini almıştır.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybol nasıl oynanır sorusundan önce voleybol nerede oynanır sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Voleybol Düzgün şaplanmış bir beton yüzey veya herhangi bir asfalt yüzeyde oynanabilir. Zeminin özellikleri ise 7mm’lik bir tartan tabakanın üzerinde 2 mm’ lik bir akrilik kaplama bulunan zemin üzerine çizilmiş 18 metre uzunlukta ve 9 metre genişlikte ikiye bölünmüş bir saha üzerinde 6 kişilik 2 takım ile oynanmaktadır. Voleybol sporunun diğer takım oyunlarından en göze çarpan özelliği ise karşılıklı iki takım oyuncularının birbirlerine temas etmeden karşılıklı şekilde oynadıkları bir spor olmasıdır. Voleybolda oyun servis atışıyla başlar ve herhangi bir takımın her sayısında sayıyı alan takımın servis atışını tekrarlamasıyla devam eden bir oyundur. Voleybolda iki takımdan birisi topu saha çizgilerinin tamamen dışına attığında karşı takıma sayı verir ancak karşı takımın yarı sahasına topu gönderip karşı takımın topu çıkarmasına izin vermemesi de kendi takımına bir sayı kazandırmaktadır.

Her iki takımında topu kendi sahasından karşı takımın yarı sahasına atmak için 3 vuruş hakkı vardır olası bir 4. topa temasta sayı ve top karşı takıma geçmektedir. Voleybolda topa uygun pozisyonlarda ayakla veya vücudun elden başka herhangi bir noktasıyla temas etmekte herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Voleybol topu karşı takının yarı sahasına atacak herhangi bir hamleye izin vermektedir. Günümüzde de her turnuvada bu kurallarla oynanan bir spordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.