Güneş Gözlüğü Seçerken

Kadınların en önemli aksesuarlarından biri olan güneş gözlükleri, günümüzde çeşitleriyle ve cazip şıklıklarıyla kadınların kıyafetlerini tamamlamada en çok aranan aksesuarlardan biri olmuştur. Hem yüz şeklimize göre hem de giydiğimiz kıyafete göre gözlük kullanmamız gerekmektedir. Bu gözlük kullanımında ise en popüler ve klasik markalar chanel, miu miu, prada gibi markalar olmakla birlikte her çeşit bütçeye ve her çeşit zevke de hitap eden markalar ve kadın güneş gözlükleri bulunmaktadır. Şimdi biraz hangi yüz tipine hangi çeşit güneş gözlüklerinin uygun olduğuna bakalım.

Kare Yüz

Kare yüzler eni ve boyu birbirine eşit olan yüzler olarak tanımlanır genelde. Bu yüzden kare yüz sahipleri bu tarz yüzleri oval gösterebilecek kadın güneş gözlükleri tercih etmelidir. Bunlarsa ya kedigözü tarzı gözlükler ya da oval gözlükler olmaktadır.

Dikdörtgen Yüz

Eğer yüzünüzün uzunluğu eninden fazla ise dikdörtgen yüze sahipsiniz demektir. Bu yüzden yüzünüzün uzunluğunu dengeleyecek geniş çerçeveli kadın güneş gözlükleri tercih etmelisiniz. Bunlar ise kedigözü modelleri, oval modeller veya geometrik şekilde olan çerçeveli gözlüklerdir.

Oval Yüz

Keskin çene hatlarına ve dar bir alına sahipseniz siz de oval yüz şekline sahipsiniz demektir. Aynı zamanda yüzünüzün uzunluğu enine göre birazcık da olsa fazla olmalıdır. Peki, bu tip yüzlere hangi çeşit kadın güneş gözlükleri yakışır? Çok şanlısınız ki size hemen hemen her çeşit gözlük tipi yakışacaktır çünkü ideal yüz şekline sahipsiniz. Aşırı derecede büyük ve aşırı derecede küçük çerçeveli kadın güneş gözlükleri tercih etmediğiniz sürece istediğiniz modelleri kullanabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz

Dolgun yanaklara ve daire şeklinde bir yüze sahipseniz siz de yuvarlak yüze sahipsiniz demektir. Bu durumda yüzünüze daha uzun gösterecek modelde kadın güneş gözlükleri tercih etmelisiniz. Bunlar ise kare ve dikdörtgen çerçeveli gözlüklerdir. Bu sayede yüzünüzdeki aşırı yuvarlaklık bu tarz çerçevelerle tezat yaparak düzleştirilmiş olur.

Hangi yüz tipine hangi güneş gözlüğü gider konusuna değindik. Şimdi gelelim hangi cam çeşidini tercih etmeniz gerektiğine. Cam çeşitleri bir yandan görüş kalitemizi etkilerken diğer yandan da farklı durumlar için farklı cam çeşitleri kullanmamız daha uygun olmaktadır. Hem estetik olarak hem de sağlık açısından cam rengi önemlidir çünkü cam rengi derinlik algınızı etkiler. Şimdi gelelim hangi renk cam ne işe yarıyor.

Siyah Cam 

Güneş gözlükleri için kullanıma en uygun olan cam rengi siyahtır. En doğal görüşü elde edebileceğinizi gözlük camı rengi siyah renktir. Görüntü kontrastını etkilemeden renk bozulmasını minimuma indiren bu gözlük camı rengi hem günlük hayatta hem de spor yaparken en çok tercih edilen gözlük camı rengidir.

Kahverengi Cam 

siyah cam rengi gibi günlük kullanıma uygun olan kahverengi cam rengi en çok yoğun güneşli havalarda kullanılmaktadır. Yani yazın açık havadan spor yaparken kullanmak için birebirdir.  Turuncu camlar ve kehribar rengi de kahverengi camlar yerine kullanılabilecek cam renkleri arasındadır.

Mavi ve Mor Camlar

Bir kayak merkezine gittiniz ve beyaz kar örüntüsünden dolayı parlamadan mı şikâyetçisiniz? O zaman mavi camlar veya mor camlar tam size göre. Yazın güneşli havalarda pek tercih edilmeyen mavi ve mor camlar karlı havalarda parlamayı kırdıkları için en çok tercih edilen güneş gözlüklerinden olmaktadırlar.

Pembe Camlar

Gözleri dinlendiren ve günlük kullanıma uygun havalı gözlüklerim olsun istiyorsanız pembe camlar tam size göre. Renk algısını en doğru şekilde veren camlar olan pembe camlar gözlerinizi dinlendirmek açısından da en ideal gözlük camı çeşitlerindendir.

Ürünler için https://www.asaloptik.com.tr/kadin-gunes-gozlugu tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir