Uyku Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Öneriler

Uyku bozukluğu günümüzün en çok rastlanır sorunlarından biri haline geldi. Özellikle de çocuklarda sık görülüyor. Bebeklerin %35 ila %50’lik bölümü uyku bozukluğu sorunu yaşarken çocukluktan ergenlik dönemi kimselerinin de %20 ila %30’u bu sorun ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle bebeklerin gelişim sürecini olumsuz etkilediği için bu sorun hakkında araştırmalar yapıldı ve giderilmesi adına çeşitli öneriler ortaya çıktı.

Uyku Ortamı Önemli

Yapılan araştırmalar neticesinde çeşitli önlemler alınarak ve adımlar atılarak uyku bozukluğunun önüne geçilebileceği anlaşıldı. Bebeğinizin uyuyabilmesi için rahat bir ortamda bulunması gerekiyor. Bu yüzden giydiği kıyafetlerden battaniyesine kadar her şeyin yünden olması bebeğinizin yararına olacaktır. Ayrıca bebeğin yattığı yatağın rahat ve korunaklı bir yapıda olması da önemlidir. Çünkü bebek yatarken kendini güvende hissetmek ister.

Bebeğin sallanarak uyuması elimizde olan bir yöntemdir. Fakat uyku sağlığının sağlanması için bebeğin uyanık bir biçimde yatağına yatırılması ve kendi kendine emzik ya da sallama yöntemine gerek duymaksızın uyumaya bırakılması gerekiyor. Bebeği bazen kendi yatağınızda ya da bir koltuğun üzerine uyumaya bırakabilir veya uyurken görebilirsiniz. Çok gerekmedikçe yerini değiştirmeyin, orada uyusun. Ayrıca uyurken yanına sevdiği, zararsız bir oyuncağını da verebilirsiniz. Uyku saatleri önemlidir. Belirli bir düzen ve disiplin içinde olmalıdır. Bu yüzden aile bir uyku saati belirlemeli ve bunda kararlı olarak dışına çıkmadan bebeği uyutmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.