Stres Hakkında Bilinen Yanlışlar

Stres herkes için aynı olmayabiliyor. Stresten kaçış yolları ve stresi azaltma yöntemleri ise en çok merak edilen sorulardan birkaçı.  Bu konu ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini silebilmek adına stres hakkında bilinen yanlışları sıralayacağız.

Stres Herkes İçin Aynı Mıdır?

Stres herkes için tamamen farklıdır. Biri için stresli olan bir durum bir başkası için hiç stresli bir durum olmayabilir. Herkes, her olaya tamamen farklı reaksiyonlar verir ve bu nedenle stres herkes için aynı demek tamamen yanlış bir bilgi vermek olacaktır.

Stres
Stres

Stres her zaman kötüdür mantığı da tamamen yanlıştır. Sıfır stres kimseyi mutlu yapmayacaktır. Stresin insan ile olan ilişkisi tam olarak gerilmenin keman yayı ile olan bağlantısı gibidir. Gerilme ne kadar az ise kemandan çıkacak olan ses o kadar kötü olacaktır. Stres hayatın tuzu biberi de olabilir. Asıl dikkat edilmesi gereken ise stresi nasıl kontrol edebileceğimizi öğrenmemizdir. Kontrollü bir stresi bizi verimli ve daha mutlu yapar fakat kontrol edilemeyen stres insan son derece zarar verecektir.

Yaşamımızı, stresin bizi yenmesine izin vermeyecek halde planlayabiliriz. Etkili bir planlama yapmanın yolu ise ilk önce basit problemler üzerinde kafa yorup onları çözerken daha sonra karmaşık olanlara geçmektir. Stres doğru bir şekilde yönetilmediği taktirde tüm sorunlar eşit gibi görünecek ve stres hayatınızın her alanına işleyen bir şey olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.