Uykusuzluk İçin Ne Yapılabilir?

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde, stres dolu günlerin sinirleri bozduğunu ve haliyle uykusuzluk yaptığını söyleyebiliriz. Uykusuzluğun tek nedeni stres olmasa da en büyük nedenlerinden biridir. Peki uykusuzluk sorunu yaşayanlar, bir türlü uykuya dalamayanlar ne yapabilir?

Uykusuzluk Sorunu
Uykusuzluk Sorunu

Uykusuzluk İçin Öneriler

  • Düzenli bir şekilde uyku uyuyabilmeniz için, belirli bir rutininiz olsun. Yani her gece aynı vakitte yatağınızda olun. Ve her sabah aynı vakitte uyanmaya çalışın. Bir süre sonra vücudunuz bu düzene alışacaktır.
  • Gece yatmadan önce uykunun gelmesini engelleyen, kahve ve çay gibi kafein içerikli içeceklerden kaçının. Fakat rahatlatıcı etkisi olan, papatya çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Sinirlerinizi gevşetip rahatlamanızı sağlayan bu bitki çayları, rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
  • Gece vakti size enerji verecek ve uykunuzu kaçıracak içecekler ve besinler de tüketmeyin.
  • Gündüz saatlerinde uyuyarak günlük uyku ihtiyacınızı karşılarsanız, geceleri uyumakta sıkıntı çekersiniz. Bu nedenle çok zorda kalmadıkça gündüzleri uyumayın.
  • Yatak odanız ışık geçirmeyen bir oda olsun, yani karanlık olsun. Bu şekilde herhangi bir ışık algılayamayan beyin, bir süre sonra sizi uykuya teşvik edecektir. Ayrıca; uykunun daha verimli olabilmesi için de ortamın karanlık olması gerekir.

Ciddi bir sorununuz yoksa bu tarz basit adımlarla uykusuzluk problemini çözebilirsiniz. Fakat bu sorunun altında yatan ciddi bir problem varsa, bu yolların hepsi de yetersiz kalacaktır. Bu nedenle de bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. Mışıl mışıl uyuyabildiğiniz nice güzel günleriniz olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.