Omega 3 İçeren Bitkisel Kaynaklar Nelerdir?

Dışarıdan alınması gereken ve vücutta sentezlenmeyen yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri denir. İnsan ve hayvanlar sağlı bir hayata sahip olabilmek için yaşamları boyunca esansiyel yağlara ihtiyaç duyarlar. Omega 3 de bu esansiyel yağlardan biridir.

Vücudumuz tarafından üretilmeyen Omega 3 yağ asidinin eksikliğinde bir çok sağlık problemi oluşmaktadır. Yüksek kolesterole, depresyona, şekere, şizofreniye, meme kanserine, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna, yüksek tansiyona ve daha bir hastalık için omega3 önerilir.

Her ne kadar balık, Omega 3 açısından zengin olsa da, bitkisel yağların da balıktan bir farkı yoktur. Tek farkı nedense çok bilinmemesidir. İnsanlar bu yüzden Omega 3’ü yalnızca balıklardan alabileceği bilgisine sahiptir.

Eğer bitkisel kaynaklı Omega 3 kullanmayı tercih ediyorsanı, sağlığınız ve doğa için bitkisel kaynaklı besleniyorsanız işte size Omega 3 yönünden en zengin bitkisel yağlar:

Keten tohumu

Keten tohumu yağı

Ceviz

Ceviz yağı

Soya yağı

Kanola yağı

Buğday tohumu yağı

Palmiye yağı

Hurma çekirdeği yağı

Fındık yağı

Semizotu

Ispanak

Brüksel lahanası

Soya fasülyesi

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği yağı

Sarı hardal tohumu

Kurutulmuş nane

Mısır yağı

Karanfil

Eğer bir hastalığınız varsa (kolestrol, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi) Omega 3 alımı için doktorunuza başvurmalısınız. Eğer Omega 3’ü kapsül olarak alacaksanız, günde kaç kapsül almanız gerektiğiyle ilgili yine doktorunuza danışmanız en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.