Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Spor ayakkabılar hayatımızın vazgeçilmezidir değil mi? Bir düşünün… İşiniz esnasında topuklu ayakkabı giymek zorundasınız veya kundura… Haftanın 5-6 günü bu ayakkabıların içinde kalan ayaklar neler çekiyor değil mi? Dile gelip konuşacak olsalar neler söylerler kim bilir 🙂 Oysaki bir spor ayakkabı giyseniz… Akşama kadar ayağınız da rahat etse siz de… Öyle değil mi? İşte spor ayakkabının bu kıymetini ve değerini bilenler, onu nasıl temizlemek gerektiğini de bilmeliler 🙂

spor ayakkabı
spor ayakkabı

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabınız çok kirli değilse, yani yıkamaya gerek yoksa, sabun kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Yumuşak uçlu bir diş fırçasından ya da başka bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Fırçayla bir miktar sabun alarak ayakkabıyı ovalayın, kirlerin çıktığını göreceksiniz.

  • Peki ayakkabı çok kirliyse ne yapmak lazım?

İşte o zaman, ayakkabıyı yıkama yöntemine başvurulmalı.

 

  • Peki nasıl yıkanacak? Çamaşır makinesine mi atacağız?

Eğer spor ayakkabınız bez ise, rahatlıkla atabilirsiniz. Fakat onun dışındakileri ayakkabıları makineye atmak, ayakkabıları deforme etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bez ayakkabıları atarken de, yapılarının bozulmaması için içlerine bez vs. koymanızda yarar vardır.

 

  • Bez olmayan ayakkabıları nasıl yıkayacağız?

Bunlar için de bir kovada hazırlayacağınız sabunlu su karışımı veya bulaşık deterjanıyla hazırlanmış bir karışım kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı bu kovanın içinde yıkayarak kirden arındırabilirsiniz.

Kısa bir not: Ayakkabılarınızın etkili bir şekilde yıkanması için, bağcıklarını çıkartmanızda fayda olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.