Mutfak Avizesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Estetik ve görsel ayrıntılara önem verdiğiniz zaman yaşam alanlarınızı daha konforlu hale getirirsiniz. Aydınlatma ögeleri, mekanlara ayrı bir hava kattığı gibi dekorasyonun da önemli bir parçasını temsil ediyor. Günlük hayatın önemli bölümünü geçirdiğiniz mutfaklarda aydınlatma ihtiyacının doğru şekilde tasarlamalısınız.

avize seçimi
avize seçimi

Mutfak Avizesi Nasıl Seçilir?

Mutfak avizesi seçiminde önemli kriter seçeceğiniz avizenin büyüklüğüdür. Mutfağınızın genel yapısı ve boyutuyla uyum sağlayan avizeleri seçmeniz gerekir. Alçak tavanlı bir mutfakta küçük avizeler tercih edilmeli, büyük tavanlı mutfaklarda ise sarkıt ya da geniş modelli avizelerden yana tercihinizi kullanmalısınız. Kullanımı kolay ürünler ile hayatınızı da daha kolay hale getirirsiniz.

Yeterli ışık düzeni ise önemli bir ayrıntıdır. Doğru odaklanan ışık sistemi kurduğunuz zaman mutfağınız görsel olarak da güzel görünür.

mutfak avizesi
mutfak avizesi

Mutfağınız fazla ışık almıyorsa açık renk avizeleri kullanarak ortamı aydınlatabilirsiniz. Seçim yaparken mutfak eşyanızın rengine ve mobilyaların tarzına da dikkat edin. Aydınlatmada bütünlüğü sağlamalı ve renk kontratlarından da yararlanmalısınız.

Alacağınız ürün mutlaka uzun ömürlü ve kaliteli olmalı. Krom, nikel saten ya da bronz kaplama gibi modelleri tercih ettiğiniz zaman kalitesine de önem verin. Dayanıklı bir avize kararma ya da paslanma yapmaz. Güvenliği ön planda tutarak avizeleri yerleştirmelisiniz. Tavana asacağınız avizenin ağırlığını iyi şekilde hesaplamalı ve gerekli montajı yapmalısınız. Mutfağınıza hareket kazandırmak istiyorsanız avizeler ile birlikte spot lambaları da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.