Havai Fişekler Nasıl Belirli Şekillerde Patlar?

Her ne kadar kolay bir işlem olduğu anlamına gelmese de profesyoneller şaşırtıcı derecede basit bir şekilde bu şekilleri yaratıyor.

Havai fişek gösterileri oluşturan hava kabuklarını oluşturmak için, küçük tüpler, arzu edilen ışıkları, renkleri ve sesleri yaratmak için patlayıcı kimyasal maddelerle doludur. Barut alev kabuğunun içindeki malzemenin çoğunluğunu, yıldızlar diye adlandırılan daha küçük patlayıcı maddeler, patlayan bir şarj ve sigorta denilen aksan oluşturuyor. Sigorta yandığında, patlayan barut yükünü tutuşturur ve böylece kabuğun patlaması ve gökyüzünün aydınlanması sağlanır.

havai fişek
havai fişek

Havai Fişeklerin Kimyası

Hava kabukları iki parçada patlar. İlk olarak, kabuk havaya atılmalıdır, böylece ışıklar yerden ziyade gözlemcilerin kafalarının üstünde patlayacaktır. Bu, havaya atılan rokete benzer. Yükselmek için yere bir patlama yapmanız gerekiyor. Uçuş yapmak için harç olarak adlandırılan bir tüp toprağa veya kısmen kuma gömülür. Harç bir sigortanın bağlandığı boğaza, kabuk barutun üstüne yerleştirilir. Fitil yanarken, barut patlar ve kabuğu gökyüzüne itmek için yeterli ısı ve gaz yaratır. Sadece birkaç saniye içinde, kabuk kabin içindeki zaman gecikmeli sigortanın patladığı tepkimeye neden olacak kadar yüksek bir seviyeye çıkar.

havai fişek oluşumu
havai fişek oluşumu

Bir oksitleyici ajan, yakıt, renk verici ve bağlayıcı madde olan yıldızların kimyasal bileşimi ile hava kabuğundaki yıldızların yerleştirilmesi belirli şekil ve renkleri yaratır. Piroteknikciler, kırmızı için kalsiyum tuzları ve kalsiyum klorürü oluşturmak için stronsiyum karbonat, turuncu-sarı renk için tuz ve baryum bileşikleri ve yeşil yaratmak için klor kullanırlar. Oluşturulması en zor renk olan mavi, havai fişekler gökyüzünde çiçek açarken sırayla spesifik şekilleri yaratacak yıldızlar oluşturmak için bakır bileşiklerinden ve klordan oluşur.

Şekilleri oluşturmak için, yıldızlar istenilen konfigürasyonda bir karton parçasına yerleştirilir. Örneğin, yıldız bir gülen yüze yerleştirilirse gökyüzünde bir gülen yüz gibi patlar. Piroteknik uzmanları, şekillerin her açıdan görülebilmesini sağlamak için, aynı anı birkaç kez tekrarlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir