Gebelikte Astım Başlar mı?

Bebeklerde ya da çocuklarda görülen saman nezlesi, astım gibi alerjik rahatsızlıklar hamilelik süreci içersinde başlayabilir. Alerjik hastalığın oluşmasını destekleyen ilaçların arasında yer alan ise doğum kontrol haplarıdır. Gebelik dönemi içinde hiçbir rahatsızlığı olmayan anne adayı alerjik olarak çeşitli durumları yaşayabilir. Bunun yanı sıra tam tersi alerjik rahatsızlığında hafifleme de hissedebilir.

gebelik
gebelik

Anne karnında gelişen bebeğin doku ve yapısı anne ile birebir aynı değildir. Bebekte babadan aldığı dokularda bulunur. Anne ya da babada olan alerjik rahatsızlık, solunum yolu hastalıklarının bebekte görülme oranı % 40 oranındadır. Eğer bu solunum hastalığı ya da alerjik hastalık anne de ve babada ortak olarak bulunması durumunda ise bebekte görülme oranı artarak % 70’e kadar yükselebiliyor.

Gebelik Sırasında Alınacak Olan Önlemler Nelerdir?

Erken dönemde adet görmeye başlayan kadınlar bu riski taşıyorlar. Bunun yanı sıra sizde bulunmamasına rağmen genetik olarak öykünüz içinde alerjik bir rahtsızlık, astım ya da solunum yolu hastalığı var ise doktora danışmanız faydalı olacaktır.

hamilelik
hamilelik

Alerjik rahatsızlığınız ya da astım var ise veya daha önce bu hastalıklara bağlı olarak tedavi gördüyseniz gebe kalmadan önce mutlaka bir hekime danışarak durum değerlendirmesini yaptırmanız önerilir.

Hamilelik süreci içersinde iseniz ve bir ilaca karşı alerjiniz varsa bunu doktorunuza mutlaka bildirmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.