Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Gebelik her annenin yaşadığı mucizevi bir duygudur. Gebe anneler, kendilerinden çok bebeklerini düşünür ve onların sağlığı için oldukça dikkatli davranırlar. Gebelikte sağlıklı beslenmek oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sağlıklı beslenmek, hem gebelik boyunca hem de doğum sonrasında bebeğin gelişimi için büyük önem arz etmektedir.

gebelik
gebelik

Öncelikle gebeler, beslenme konusunda kendilerine sınırlar ve kotalar belirlemelidir. Yenilen ve içilen her şeyin aynı kaloride olmadığını bilmelidirler. Kalorisi düşük besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edilmelidir. Siz de hamile iseniz ve ne yemeliyim diyor iseniz; protein kaynaklı besinleri, süt ve süt ürünlerini her gün yemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Bebeğinizin sağlıklı bir kiloda doğmasını sağlar.  Bu normal kilolu doğum oldukça önemli faktörler arasındadır. Beslenme alışkanlığının çocukluk yıllarında da daha iyi ve sağlıklı olmasını sağlar. Erken doğum riskini azaltır. Aldığınız doğum kilolarını, doğumdan sonra daha kolay bir şekilde vermenizi sağlar.

gebelikte beslenme
gebelikte beslenme

Gebelik sırasında oluşan mide bulantıları, tansiyon gibi sıkıntıları en alt sınıra indirerek, vücudunuzun ve sizin daha dinç olmanızı sağlar. Gebelikte meydana gelebilecek olan gebelik şekeri gibi durumları azaltarak rahat bir gebelik geçirmenizi sağlar. Her gebenin yaşadığı duygusal değişkenlikleri ve sıkıntıları en alt seviyeye düşürerek, çok daha sağlıklı ve rahat gebelik geçirebilirsiniz. Oluşabilecek olan doğum sakatlıklarını en aza indirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.