Gebelikte Sağlık Alışkanlık Haline Geliyor

Muhtemelen, sabah bulantıları, mide ekşimesi ve bacak ağrıları gibi birçok muameleye aşinasınızdır. 40 hafta boyunca, annenin vücudu beslenir ve yeni bir hayata ev sahipliği yaparken bir dizi dönüşüm geçirir. Yumurta ayrıca küçük bir hücre yığınından yaşayan, nefes alan bir bebek haline gelecektir.

hamile
hamile

Bazen, gebelik, mutlu sonlara ulaşmak için hoşnutsuz bir bekleyişten biraz daha fazlası olabilir. Tüm bu fazladan hormonlar sadece fetüs gelişimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda refahınızı da etkiler. Doğum ve emzirme, kendi sağlık durumunuzda birçok yarar sağlar. Bazıları gebelik sırasında ve sonrasında sağlığınızı artırabilir.

Gebelik Sonrası Sağlıklı Hayat

Gebelik, birçok kadının her türlü olumlu sağlık değişikliğini yapmasına ve kötü alışkanlıkları kaybetmesine neden olur. Örneğin, uzmanlar gebeliğin sigarayı bırakmanın en etkili ilham kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. Ayrıca gebelik, temiz hava ve egzersiz için harika bir motivasyon kaynağıdır. Araştırmalar, özellikle diyabetli (Tip I ve II) bir grup kadının, hastalıklarını daha iyi nasıl yöneteceklerini öğrenmek için hamileliği iyi kullandığını gösteriyor. Çoğu zaman bu yeni sağlık alışkanlıkları daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçer.

hamilelik
hamilelik

Gebelikte koku hassasiyeti arttığı için sizin duyularınızı da geliştirir. Erken gebelik döneminde sabah bulantısını daha da kötüleştiren hassas burun, daha sonra yiyecek tadını daha lezzetli hale getirebilir. Bazı uzmanlar, yüksek östrojen seviyelerinin bu radar burnu geliştirdiğini söylüyor. Diğerleri, bu güçlü koku alma duygusunun kadınlara içten içe sigara ve dumanlı yiyecekler gibi anne ve bebeğe zararlı olabilecek, potansiyel olarak tehlikeli maddeleri önlemelerine yardımcı olduğunun teorisini dile getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.