Elektro Gitar Amfisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Elektro gitar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nota, dip ses kontrolüdür. Dip ses henüz elektro gitarı bağlamamış olmanıza rağmen amfiden gelen sestir. Bu ses kötü amfilerde aşırı gürültü kirliliği yaratır ve fark edilecek ölçüde olur.

elektro gitar
elektro gitar

Her ne kadar en kaliteli amfilerde dahi dip ses mevcut olsa da, burada dikkat edilmesi gereken bu dip sesin seviyesidir. Bunu en iyi şekilde, amfi üzerindeki gain düğmesini yükselterek anlarsınız. Gain seviyesini yükselttiğinizde dip ses (gürültü) de artacaktır. Bu dip sesin rahatsız edip etmediği seviyenin anlaşılması gerekir.

Nelerden Uzak Durulmalıdır?

Gitar amfisi alacağınız zaman, ucuz bir amfi ile istediğiniz sonuçları elde edemeyeceğiniz bir yana, gitar çalmaktan da soğutacak sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle amfi alırken bütçeniz el verdiğince iyi bir seçim yapmalısınız. Kesinlikle denemeden, kulaktan dolma bilgilerle amfi satın almamalısınız.

gitar
gitar

Elektro gitar amfilerinin hemen hepsinde gain ayarı olmaktadır. Gain ile bir çok farklı sound elde edebileceğiniz gibi sesi test etme konusunda da size yardımcı olacaktır. Amfi seçerken dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise amfi tarzının belirlenmesidir. Sesi dışarı çok sert veren amfiler olduğu gibi daha yumuşak, daha soft veya daha tiz veren amfiler de vardır. Bu nedenle amfi almadan önce iyi bir araştırma yapmak da şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.