Hellim Peyniri Nasıl Tüketilir?

Kim peyniri sevmez diyeceğim ama eminim aramızda sevmeyenler de olacaktır. Zaten peynir deyip geçmemek lazım. Birçok farklı peynir çeşidi var.

Yöresel ve kendine özel peynirler var. Örneğin Kars gravyer peyniri, Van otlu peyniri bunlar arasında örneklem teşkil edecek peynir gruplarından.

Bir de başka ülkelerin, başka toprakların kendileri ile özdeşleşen peynirleri var. Örneğin Kıbrıs deyince akla gelen lezzetlerin başında Hellim Peyniri geliyor.

Hellim
Hellim

Hellim Peyniri çok özel bir peynir ve çok farklı biçimlerde tüketilebiliyor. Nasıl tüketildiğine gelmeden önce birkaç şey söylemek gerekirse, tuzlu ve orta sertlikte bir peynir. Uzayan, koyu beyaz renkte olan, bir peynir grubunda kolayca tanıyabileceğiniz peynirler arasında ilk sırada geliyor. Koyu, keçi ya da çiğ inek sütünden yapılabiliyor.

Hellim peynirinin tüketim alanı aslında diğer bazı peynirler ile kıyaslandığında çok daha geniş. Kahvaltılarda kullanılabilir, kızartması yapılabilir evet yanlış duymadınız hellim kızartması çok meşhurdur.Köftelere katılabilir, domates vb. çorbaların içine katılabilir veya üzerine rendelenebilir.Salata ve makarnalara katılabilir.

Basit Bir Tarif

Şimdide dilerseniz o bahsettiğimiz hellim kızartmasının nasıl yapılacağına: Öncelikle fazla tuzlu bir peynir olduğundan bir miktar suda bekletilerek tuzunu suya salması beklenir.

hellim peyniri
hellim peyniri

Daha sonra şeritler halinde kesilir ve sert bir peynir olduğundan içinin de iyice pişmesi için üzerine çizikler atılır ve yağsız tavada dilerseniz yumurtaya ve/veya galeta ununa batırılarak ya da sade olarak önlü arkalı pişirilir. Sıcak servis yapılır. Dilerseniz kırmızı biber vb. baharatlar da ekleyebilirsiniz. Bu kadar basit işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.