Düşükten Sonra Gebelik Planlama

Düşük ya da 20. haftadan önce bir gebelik kaybı, en yaygın gebelik komplikasyonudur. Bilinen gebeliklerin yaklaşık % 15 ila 20’si bu şekilde sona eriyor. Fakat bir düşük geçiren kadınların % 80 – % 90’ı gebe kaldıklarında başarılı bir hamileliğe devam ediyor. İki düşükten sonra bile olasılık hala % 75’tir ve tekrar gebeliği düşünmek isteyen bir kadın için güzel bir haber değil mi?

düşük nedir?
düşük nedir?

Düşük Gebelik Sendromundan Sonra Ne Kadar Beklenmeli?

Doktorlar, genellikle kadınlara başka bir bebek yapmayı denemeden önce biraz beklemeleri tavsiyesinde bulunur. Fakat İskoçya’da yapılan bir araştırma, bu geleneksel bilgeliğin yanlış olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, düşük yaptıktan sonra ikinci kez gebe kalan yaklaşık 31.000 kadının kayıtlarını analiz etti. Onların bulguları, iki olay arasında altı aydan daha kısa bir aralıkla en iyi sonuçların çıktığını gösterdi ki bu kadınların, erken doğum veya düşük bir doğum ağırlığına sahip olma olasılığı daha düşüktü.

Bu, bir kadının sağlıksız bir bebek sahibi olması için düşükten altı ay sonra gebe kalması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, ikinci gebelik planlandı mı? Tekrar denemek için en iyi zaman mı? Bir kadının gebelik için beklemek zorunda kalması ve duygusal açıdan hazır olduğuna karar verdiğinde sağlık uzmanı görüşleri ile desteklenmelidir.

düşük riski
düşük riski

Tabii ki, zaten düşük yapan bir annenin ikinci gebeliği ile daha endişeli olması genel bir durumdur. Bazı kadınlar doğumdan sonra bebeğe bakmakta zorlanırlar; potansiyel kayıp korkusu onları bebeklerine kayıtsız bırakabilir. Ancak sağlıklı, mutlu bir bebek olma ihtimali bu riski aşıyorsa, belki de tekrar umutlanma zamanı gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.