Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopu Uzayda Yaşam Araştırmasına Katılıyor

Kısa adı FAST radyo teleskop Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin Pingtang kasabasında doğal bir havzada yer alıyor. Beş yüz metrelik diyafram küresel teleskopun çelik oval kirişlerinin ağırlığı 5 bin 600 ton. Çevre uzunluğu 1.6 kilometre olan teleskopun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor.

FAST dünyanın en büyük dolu diyafram teleskopu

Beş yüz metrelik Diyafram Küresel Teleskop dünyanın en büyük dolu-diyafram radyo teleskop olma özelliğine sahip. Maliyeti 107.9 milyon dolar olan projeye 2011 yılında başlandı ve teleskopun yapımı 2016 Eylül ayında bitirildi.

FAST
FAST

Bu teleskopun uzayda yaşam araştırmasına katılmasıyla, dünya dışı yaşamı araştıran bilim adamları yeni bir büyük kulağa sahip oldular. Çin Ulusal Astronomi Gözlemevleri, Rus milyarder Yuri Milner’ın finansman sağladığı, 100 milyon dolar bütçeli uzayda yaşam araştırmasına katılacaklarını açıkladılar. FAST sadece güçlü bir teleskop değil, teleskopun 500 metrelik dev çanağı çok zayıf radyo sinyallerini tespit edebiliyor ve galaktik düzlemin ve belki de tüm gökyüzünün hassas araştırmalarını yürütebilecek.

Bunun gibi özel ortaklıklar, devlet nezaretinde olanlardan daha fazla avantaja sahip olabiliyor. Birbirlerini güvenlik tehdidi olarak gördüklerinden ve dünyanın uzay lideri haline gelmek için bir yarışa kilitlendiklerinden, ABD ve Çin tarihsel olarak birlikte hareket etmiyorlar. Ancak bu ölçekte ve ülkeler arasında işbirlikleri olduğu zaman, bilimsel topluluğun tamamı bundan faydalanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.