Beynin Onarılmak için Sessizlik Terapisine İhtiyacı Var mı?

Sessizlik çağlar boyunca birçok yansımanın kaynağı oldu, fakat çevremizi o kadar çok gürültü ile doldurduk ki sessizlik bulmak çok zor. Pavia Üniversitesi’ndeki bir çalışma, sadece iki dakikalık tamamen sessizliğin, rahatlatıcı bir müzikten daha zengin olduğunu doğruladı. Aslında, kan basıncının azaltıldığı bu kısa sessizlik döneminden sonra insanlar daha uyanık ve huzurlu hissettiklerini gösterirler.

Beyin
Beyin

Sessizlik Beynin Bilgileri İşlemesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

Beynimiz hiç sakin değildir, sakin bir durumda tamamen hareketsiz veya uykuda olsanız bile, bu muhteşem organ çalışmaya devam eder, ancak farklı bir şekilde çalışır. Vücut istirahat ettirildiğinde, gelişmeye başlayan ve aktifken gerçekleştirilenleri tamamlayan başka süreçler vardır.

Beyin, gün boyunca maruz kalmış olduğumuz bilgileri ve deneyimleri değerlendirir. Daha sonra bunları düzenler ve ilgili bilgileri tutarak önemli olmayan şeylerden kurtulur. Temel olarak, bir tür temizlik yapar. Bu süreç tamamen bilinçsiz yapılır, ancak bilinçli etkiler üretir. Bu nedenle, uyurken cevapları bulduğumuz zamanlar vardır veya birkaç saat dinlendikten sonra, yeni bir bakış açısıyla görmeye başlarız.

beyin onarımı
beyin onarımı

İşitsel uyaranların bulunmaması dinlenme kadar neredeyse aynı etkiye sahiptir. Genelde sessizlik, kendimizi düşünmemize yol açar ve bu duyguları arındırır ve kimliğimizi teyit eder. Sessizlik sadece bizi daha zeki, yaratıcı ve güvenli kılmakla kalmaz entelektüel ve duygusal olarak da büyük faydalar üretir. En azından gün boyunca kısa sürelerle sessiz kalmanın iyi serebral sağlığın belirleyici bir faktörü olduğunu teyit edebiliriz. Bu, duygusal sağlığımızı ve yaşam kalitemizi arttırmak için belirleyici bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.