Dekorasyon Uygulamaları Terapi Yöntemi mi?

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Ruhsal olarak dağılmış gibi misiniz? Belki de sorun ev dekorasyonunuzdadır. Ev dekorasyon stilleri bazen kişileri ruhsal olarak olumsuz etkileyebiliyor. Her daim aynı dekorasyon stilinde olmak ya da dekorasyon stiline alışamamak da sıkıntı yaratan bir durumudur. Bunun yanı sıra evinizi yeniden dekore etmek, temizlemek ve bu yeni dekorasyonu oluştururken verdiğiniz emek de sizi psikolojik olarak rahatlatacak olan bir detay olup özel bir terapi olarak da değerlendirilebilir.

dekorasyon
dekorasyon
  • Açık renklerin çoğu psikolojik olarak olumlu iken koyu tonlar hüzün ve depresyona sebep olabiliyor. Bu sebep ile evinizde açık renklere yer açmanız önerilir. Aynı zamanda hep aynı ton ilerleyen bir oda da zaman içinde sıkılmanıza sebep olacaktır. Bu sebep ile kırlentlerde, halı da, aksesuarlarda ekstra renk seçimine yer açarak daha canlı bir oda yaratabilirsiniz.
  • Evinizi düzenli ve temiz tutmak da psikolojik olarak önemlidir. Karışık ve pis olan bir alan eve girdiğiniz anda psikolojinizi olumsuz etkiler. Düzenli tutmak için çeşitli dolaplara ya da saklama alanlarına yer açabilirsiniz.
  • Evin her alanının dolu olması hem psikolojik olarak hem de temizlik açısından da sıkıntı yaratacaktır. Bunun yerine bazı alanların boş kalmasına izin verin.
  • Evin girişini boş bırakmanız önerilir. Bu alanı boş bırakıp pozitif enerji için ayna, çiçekler, mumlara ve aksesuarlara yer açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.