Divertikülit Hastaları Nasıl Bir Diyet Uygulamalı?

Düşük lifli gıdaları tüketmek, kalın bağırsağınızın en derin çeperinde küçük keseciklere (divertikül) yol açar. Bazen bu kesecikler iltihaplanır ve enfeksiyon ciddi ağrı ve kanamalara neden olur ki bu durum divertikülit olarak bilinir. Eğer divertikülitten muzdarip olursanız diyetiniz çok önemlidir. Bu nedenle, doktorlar, divertikülitten mustarip olanlar için lif bakımından zengin gıdalar yemeyi önemle önerirler.

diyet
diyet

Lifli Gıda Diyeti ile Divertikülitten Kurtulun!

İnsanlar tarafından sindirilemeyen karbonhidrat türü olan lif, sıvılarda çözünme kabiliyetine bağlı olarak çözünebilir ve çözünmez olmak üzere iki tiptir. Çözünür ve çözünmeyen elyaflar, kolondaki sindirilmiş gıdaların geçiş süresini yavaşlatma, besin maddelerinin emiliminde yardımcı olma, iştahın bastırılmasına yardımcı olma ve iyi bağırsak bakterilerinin gelişmesine yardımcı oldukları için çok önemlidir.

Lif olmadan, kabızlık yaşayabilirsiniz ve kolon, dışkının geçmesi için ekstra çalışmak zorundadır. Bu baskı, divertiküloz veya kalın bağırsak duvarının şişmesine neden olabilir. Lif bakımından zengin gıdaları tüketmek, kalın bağırsağınız üzerindeki baskının kaldırılarak kolon duvarlarının tahrişini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, çok yüksek lifli gıdaları çok kısa sürede tüketmemeniz gerekir.

kilo vermek
kilo vermek

Divertikülit, ne yediğinize ve hayatınızı nasıl yönlendirdiğinize iyi bakmazsanız ortaya çıkabilir, ancak diyetinizi ve yaşam biçiminizi değiştirerek mutlaka mücadele edebilirsiniz. Bu nedenle, doktorunuza danışın ve ağrısız ve sağlıklı bir hayat sürmek için bir divertikülit diyet planına başlayın. Ayrıca, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durun, kolon duvarınızı tahriş etmemek için az baharatlı yiyecekler yiyin ve mümkün olduğunca çok su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.