Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları

Her aile çocuğunun iyi karakteristik özellikleri olmasını oldukça fazla bir biçimde ister. Çocukların okullarda aldığı eğitim her ne kadar akademik başarılarını etkilese de karakterlerindeki paylar ı o denli yüksek değildir. Çocuk aileden gördüğünü aileden aldığını yansıtır. Ebeveynler çocuklarının iyi bir karaktere sahip olmasını istiyorsa yapma gereken tek şey kendilerinin de iyi bir karakter yapısına sahip olmasıdır. Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları ise ebeveynlerin kendilerinin de tasarruflu olmasından geçer. Bir çocuğun birikim yapabilmesine destek sağlamak, paranın önemini kavratmak ve parasını har vurup harman savurmasını önlemek için ebeveynler bir takım önlemler almalı ve bu yolda çocuklarına ışık tutmalıdır.

çocuklara tasarrufu öğretmenin yolları

Değişime Önce Kendinizden Başlayın

Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları kendinizin de değişmenizi gerektirir. Ebeveynler eğer çocuklarının cimri veya savurgan olmasını istemiyorsa öncelikle kendilerini de değiştirmelidir. Örneğin evde hem çocuğun hem de sizin sürekli görebileceği bir para biriktirme kutusu koyun. Çocuğunuza ise günlük ihtiyaçlarına yetebilecek hatta bir miktarda artırabileceği kadar para verin. Akşam her aile bireyi evdeyken para biriktirme kutunuzu kucağınıza alın, cüzdanınızdan miktarı önemsiz bir meblağada parayı kumbaranın içine atın. Bu olayı birkaç gün tekrarladıktan sonra fark edeceksiniz ki çocuğunuzda sizin yaptığınız gibi kutuya para atacak. Uzmanlar çocukların altı ila on iki yaş aralığında ebeveynleri taklit ettiklerini ve ebeveynlerinden gördükleri hareketleri uygulamaya daha çok meyilli oldukları hakkında bir çok yazın yayınlamıştır. Ayrıca paranın değerini çocuğunuza öğretmek için çocuklarınızla beraber market alış verişine çıkabilir ve aldığınız fişleri çocuklarınızla okuyabilirsiniz. Beraber yapacağınız bu aktivite de çocuklarınız elllerindeki paranın neye yetip neye yetmeyeceğini anlamış bulunacaktır.

Bırakın Ev Ekonomisinde Çocuklarınızda Söz Sahibi Olsun

Çocuklarınız kendilerini eve ait hissedebildikçe evde kendilerine birey gibi davranıldıkça karakter olgunlaşması evresine daha çabuk gireceklerdir. Bu evrede tasarruf, dürüstlük, sorumluluk alma ve yardımlaşma gibi oldukça erdemli özellikler bulunur. Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları onları da birer birey saymaktan geçer. Ev ekonomisinden çocuklarınıza görev verir ve onların da fikirlerini sabırla dinlerseniz çocuk kendinde bu özelliğin olması halinde oldukça iyi hissedecektir. Çocuklar her şeyi kısa yoldan öğrenebilir, çocukların zihinleri adeta aç birer kurt gibi her bilgiye saldırır. Bu bilgilerin tamamı kısa bir sürede sindirilir ve beyinlerinde iz bırakan bir özellik haline gelir. Bir ebeveyn çocuğuna iyi bir şey öğretmek istiyorsa onun öğrenebilecek bir yaşa geldiğini kabul ederek hareket etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.