Bronşit hastalığı nedir?

Bronşit hastalığının görülme sıklığı mevsimden mevsime farklılık göstermektedir ve kelime anlamı olarak akciğerlerde bulunan ve bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinde enfeksiyon oluşumu şeklinde tanımlanabilir. Hava keseciklerinde oluşan iltihaplanma keseciklerin daralmasına neden olur ve bu daralma nedeni ile akciğerin normal kapasitesi oldukça azalır. Alt solunum yolları hastalıkları arasında görülme sıklığı en çok olan bronşit hastalığı genellikle iki yaş altı çocuklarda görülür. Bronşit hastalığının oluşumunda %50 respiratuvar sinsisyal virüsü olarak bilinen RVS rol oynamaktadır.

Bronşit hastalığı nedir

Belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan bu hastalığın ilk belirtileri hapşırma ve burun akıntısıdır. Enfeksiyon artışı ile beraber kişilerde iştahsızlık ve yüksek ateş durumları da görülmektedir. Hastalığın daha da ilerlemesi sonucunda ise hava keseciklerinin dolarak tıkanıklık oranı artar bu durum sonucunda da ciddi solum sıkıntıları ortaya çıkar. Solunumda yaşanan bu sorunlar geçici de olsa öksürük krizlerinin yaşanmasına neden olur. Bronşit hastalığının en belirgin özelliği ise hırıltı şeklinde ortaya çıkan solunumdur.

Bronşit tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığın tedavisindeki temel prensip hastayı destekleyerek semptomları en aza indirmektir. Tedaviye ilk olarak bronkadilatatör ajanlarla başlanır. Bu ilk adımda amaçlanan şey bronşların genişlemesini sağlamaktır. Bu sayede hastanın oksijen yüzdesi normale dönerek solunum sıkıntısı ortadan kalkacaktır. Bronkadilatatör isimli bu tedaviye olumlu tepki vermeyen hastalar ve ağır bronşit tablosu oluşturan kişilerde ise kortikosteroidlerin antienflamatuvar etkisinin kullanılması gerekir. Hastanın tüm tedavi sürecinde ilaçların etkinliği düzenli olarak takibe alınmalı ve bu da uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Bronşite ne iyi gelir?

Bronşitte ilaç tedavisinin yanında evde uygulayacağınız bakımlarla etkisini aza indirebilirsiniz. Hastalık sonucu balgam sorunu yaşayan hastalar tuzlu su ile gargara yapmalıdır. Bunun için 1 bardak suya 2 yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırmalısınız. Tuzlu su gargarasını düzenli aralıklarla yaparsanız hem boğazınızdaki enfeksiyonların yatışmasına hem de balgamın atılmasını sağlayabilirsiniz. Balgamın atılması hava yolunun daha rahatlamasını sağlayarak nefes alıp vermeniz daha rahat olacaktır. Bu hastalıkta nefes darlığı yaşanmaktadır ve kuru ortamlar da nefes alıp vermeyi daha da zorlaştırır. Bu nedenden dolayı bulunduğunuz ortamı nemlendirmelisiniz. Doğal nemlendiriciler ile ortamınızın havasını ideal düzeye rahatlıkla getirebilirsiniz. Bronşitte bronşioller mukus, ödem ya da farklı hücresel kalıntılarla daralır. Bu nedenden dolayı daralan bu kısım için yani ödem ve mukus salınımını kontrol altına almak için günde en az iki litre su tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.