Veri Madenciliği Nedir?

Veri madenciliği nedir? Bu konuda siz değerli okurlarımız için veri madenciliği hakkında bilgiler verip bu konuda tecrübe edinmenizi sağlayacağız.

Günümüzde teknoloji çok büyük bir hale büründü. Gelecekte nesnelerin interneti ile hayatımızın her alanına girecek olan teknoloji şimdiden çok büyük bir veri tabanına sahip. Çok büyük veriler o kadar çok yer kaplıyor ki bu verilerle yapay zeka oluşturup verileri işlemek mümkün hale geldi. Örneğin buna örnek olarak Google’ın yapay zeka botu gösterilebilir. Bu bot, kullanıcıların sorularına cevap veriyor, onlara öneriler sunuyor veya aradıkları bir şeyi gösteriyor.

Veri Madenciliği Nedir

Veri Madenciliği Nedir?

Veri madenciliğine geçmeden önce big data yani büyük veri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Büyük veri, küçük veri tabanlarına göre yönetilmesi daha karmaşık olan ve daha büyük veri tabanlı olarak adlandırılabilir. Büyük verileri yönetmek için veri tabanları birkaç parçaya bölünür ve bu sayede daha iyi performans alınması hedeflenir. Örneğin Amazon, Facebook, Google gibi büyük firmalar devasa veri tabanlarını yönetmek için büyük veri parçalarını kullanıyor.

Veri madenciliği ise verileri toplamak, yönetmek ve işlemek için yapılan işlemler olarak açıklanabilir. Örneğin bir firmanın web sitesi var diyelim. Web sitesine giren kullanıcıların verilerini toplayan ve girdiği sayfaları not eden firma, o kullanıcının verilerini toplamış olur. Bu veri madenciliği olarak adlandırılır.

Firmaların veri madenciliği ile uğraşmasının sebebi çeşitli olmakta. Günümüzde en popüler nedenlerden birisi kullanıcılara daha iyi sonuçlar göstermek. İster reklamlar olsun ister önerilen sonuçlar olsun kullanıcının ilgisini çekecek bir veri göstermek, web sitelerinin daha çok gelir elde etmesini ve daha çok büyümesini sağlıyor. Çünkü kullanıcıya gösterilen bir reklam veya veri, o kullanıcının web sitesinde daha çok vakit geçirmesinde etkili olabiliyor.

Veri madenciliği pek çok alanda kullanılıyor. Bankacılık, pazarlama, sosyal platform ve e-ticaret gibi alanlarda oldukça yaygın olan veri madenciliği Facebook, Instagram, Google, YouTube ve Amazon gibi firmalar tarafından da yapılıyor. Bu firmaların veri toplamasının genel amacı daha iyi reklamlar göstermek ve ilgi çekici içerikleri kullanıcının önüne getirmek.

Veri Madenciliğinin Avantajları

Veri madenciliği nedir?” sorusunun yanı sıra bu işin sunduğu ayrıcalıklardan da bahsetmek gerekiyor. Veri madenciliğinin sunduğu ayrıcalıklardan birisi veri madenciliği yapan firmanın web sitesinin daha aktif olması. Bir web sitesi eğer kullanıcının ilgisini çeken sonuçlar gösteriyor ise bu durum kullanıcının o sitede daha çok vakit geçirmesini sağlıyor. Çünkü kullanıcı ilgi çekici içeriklerle karşılaştığı için o sitenin aktiflik oranı yükseliyor, site daha başarılı bir performans gösteriyor.

Bu işin sunduğu bir diğer fayda müşteri sayısının yükseliyor olması. Örneğin bir mağaza işleyen firma düşünün. Mağazada birkaç ürüne tıklayan müşteriye önerilen ürünleri göstermek için veri madenciliği yöntemi kullanılır. Bu yöntem sayesinde kullanıcı mağazadan ürün almaya karar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir