Jandarma Eğitimi Nasıl Olur?

Ülkemizde uzman erbaş olarak görev almak isteyen çok sayıda insan var. Maaşının iyi düzeyde olması, devletine hizmet etme ayrıcalığı ve birçok ekstra imkânı sebebiyle uzman erbaş olmak mesleğinden memnun olmayan kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Jandarma uzman erbaş olmak isteyen kişiler başvurularını yaparak sağlık kontrollerinden geçtikten sonra bu görev için uygun olup olmadıkları anlaşılır. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa jandarma eğitimi başlayacaktır.

Jandarma Eğitimi Nasıl Olur

Uzman erbaş olma hayali kuran insanların büyük bir kısmı eğitimler sırasında bu hayalinden vazgeçer. Toplamda 4 ay süren bu eğitimler son derece ağırdır. Ancak başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından erbaşlar atanarak görevlerine başlarlar.

Jandarma Temel Eğitimi

Eğitimlerin ilk aşaması jandarma temel eğitimidir. Bu aşamada askerlik ile alakalı olan kanunlar, kişinin özlük hakları ve eğitimin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgiler jandarma adayları ile paylaşılmaktadır.

Eğitimlerin nasıl ilerleyeceği, ne kadar süreceği ve aşamalar arasındaki geçişlerin nasıl yapılacağı konuları bu temel eğitimler sırasında verilmektedir. Eğitimleri yarıda bırakıp vazgeçenlerin hakları ya da böyle bir durumda nasıl ilerleneceği de bu aşamada belirtilir.

Eğitimin verileceği her birliğin kendine özel kuralları yer alır. Bu kurallar birliğin yer aldığı şehre ya da yetkili komutanların isteklerine göre değişebilir. Bunlar da temel jandarma eğitimi sırasında verilecektir.

Yanaşık Düzen Eğitimi

Fiziksel olarak gerçekleştirilen jandarma eğitimlerinin ilk sırasında yanaşık düzen eğitimi gelir. Askerliğin her aşamasında bu eğitimin var olduğu söylenebilir. Zorunlu askerlik görevini yapmak için gelen erlerden en üst seviyede komutanlara kadar herkes yanaşık düzen eğitimini almıştır. Bu önemli eğitim jandarma uzman erbaşlara da verilmektedir.

Eğitimin süresi genellik 7-10 gün arasında değişmektedir. Ekibin eğitime verdiği cevaba göre süre belirlenmektedir. Eğitim sırasında temel duruşlar ve düzen konusunda bilgilendirmeler yapılır. Askerlin düzene uygun bir hareket etmesi bu eğitim ile sağlanmaktadır.

Silah Eğitimi

Asker ya da jandarma eğitimi dendiğinde akla gelen ilk eğitimlerden bir tanesi silah eğitimidir. Yanaşık düzen eğitimi tamamlandıktan sonra askerlere silah verilmeye başlanacaktır. İlk etapta jandarma eğitimindeki askerler silahın temizlenmesi için eğitim alırlar. Hemen ardından silahın sökülüp takılması için bir eğitim verilecektir.

Silah konusunda temel bilgiler anlatıldıktan sonra atışlara başlanır. Jandarma eğitiminde normal askerlere verilen silahlar kullanılmaz. Daha özel ve teknolojik silahlarla atışlar yapılmaktadır.

Terörle Mücadele Eğitimi

Jandarma eğitiminin en önemli aşamalarından bir tanesi terörle mücadeledir. Eğitimi alan kişilere görev yerlerinde yaşanan olaylara nasıl müdahale edileceği gösterilmektedir. Ortaya çıkabilecek terör eylemlerine karşı nasıl davranmaları gerektiği de bu aşamada kendilerine verilir.

Silah eğitimleri bu aşamada da devam eder. Buna ek olarak jandarma eğitimi kapsamında teçhizatlı ve teçhizatsız farklı eğitimler de verilmeye başlanacaktır. Gece yapılan eğitimler bu dönemde yoğunlaşmaktadır. Artık bu eğitimin sonunda erbaşların her yönden hazır bir hale gelmesi istenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.