Çilleri Azaltma Yolları

Genellikle genetik veya güneşe maruz kalma ile çoğunlukla yüzde ve omuzlarda ortaya çıkan lekelere çil adı verilmektedir. Bazı dönemlerde renkleri koyulaşan bu lekeler en sık karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından birisidir. Ancak bu çillerin azaltılmasına yönelik işlemler de mevcuttur. Bunları uygulayarak bu lekeleri en aza indirmek mümkündür. Çillerin genel olarak azaltılmasında kullanılan en yaygın yöntem lazer tedavisidir. Bu yöntemde cildin alt katmanlarına inilerek çilleri ortaya çıkartan durum engellenir. Ayrıca lazer cildin daha canlı ve parlak görünmesinde etkilidir. Bu yöntem çil azaltma yöntemleri arasında en garanti yöntem olarak kabul edilmektedir.

çilleri azaltma
çilleri azaltma

Çil tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise leke açıcı kremlerdir. Düzenli olarak kullanıldığında çillerde azalma gösteren bu kremler eczanelerden kolaylıkla alınabilirler. Ancak kremlerin içerisinde bulunan maddeye dermatolojik bir tepkime gösteren hastaların doktorlara danışarak bunları kullanmasında fayda vardır.

Maske ile Çilleri Azaltın

Kullanılacak doğal maske yöntemi ile de çilleri azaltmak mümkündür. Örneğin bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonat ile doğal bir maske yapmak mümkündür. Malzemeler karıştırılır ve bir süre bekletildikten sonra çil olan bölgelere dağıtılır. Bir süre bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanır. Bir diğer maske ise maydanoz maskesidir. Bir demek maydanoz ince ince doğranır ve üzerine limon eklenerek çil olan bölgelere dağıtılır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.