Uçan Robot Taksi Projesi Vahana

Günümüz ticari uçaklarının ciddi bir bölümünü üreten havacılık şirketi Airbus, geçtiğimiz günlerde Vahana elektrikli uçak projesi ile gündeme geldi. Tek kişilik Vahana, geleneksel bir otomobilinin iki katı hızı ile 80 km mesafeye kadar tek bir yolcu uçurabiliyor. Yılın sonunda teste başlayacak olan prototipler, pervaneler vasıtasıyla dikey kalkış ve inişe izin verecek yatay tarz kanatlara sahip.

drone taksi
drone taksi

Uçan Taksiler Geliyor…

Teknik açıdan Vahana ilave pervaneleri olan iki kanat grubu ile çalışıyor ve uçuş sahası arasında sıkı manevra yapmak için dronu bir uçağa çeviriyor. Dron uçaklar, acil durumda bir paraşüt formunda, nazik bir şekilde yere indirecek bir güvenlik kasası içeriyor.

Airbus’un bu yatay stili pervane düzlemiyle gitmesinin nedeni oldukça basit: Konvansiyonel hafif bir helikopter tasarımı, 70 km’lik bir mesafeyi kapsamak için gerekli olan aralığa sahip değil. Bir çözüm olarak, üzerine gelip uçabilen eğik kanatlı bir uçak, aynı pil gücü ile işletme maliyetlerinden tasarruf ederek uçuş hızını artırıyor.

Teknik hataların hepsi çözüldükten sonra hala temizlenmesi gereken bir dizi operasyonel düzenleme mevcut. Vahana gibi bir araç için en büyük engel, uçağın kendisi değil, etrafındaki altyapı görülüyor. Uçan taksi ticaretinin başlaması, kentsel çevrede iniş pistleri gibi geniş bir altyapıya ihtiyaç duyacak ve bu da uçak gürültüsü için sabrı olan alanlar için bir sorun teşkil edebilir.

Robotik hizmetin başarısının önemli bir faktörü de masraflar olacak; 15 dakikalık bir uçuş için 40$’dan fazla bir maliyet olmaması gerektiği öngörüsüyle proje hesapları yapılıyor. Uçan taksiler kulağa hoş gelebilir, ancak projenin hayata geçmesi için on yıl beklemek zorunda kalınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.