Deri Koltuk Nasıl Temizlenmelidir?

Özellikle deri olan koltuklarda temizliğin düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekir. Şayet deri koltuklarda temizlik için yanlış bir yöntem uygulanırsa yüzeyde çatlama, solma ve yıpranma gibi durumlar görülür. Peki, deri koltuğun doğru temizliği nasıl yapılır? Öncelikle deri koltuk temizlerken üzerindeki tozlar dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Deri koltuğun zarar görmemesi için toz fırçalar, pamuklu bezler kullanılabilir. Elektrikli süpürgeler ise çok kullanışlı olmalarına rağmen deri koltuğa zarar verebileceğinden tavsiye edilmez.

deri koltuk temizliği
deri koltuk temizliği

Deri koltukları silerken ıslatılmış nemli su tercih edilmelidir. Bazı lekeler nemli bezle geçmeyeceği için arap sabunu ya da şampuanlanan bez ile temizlik yapılabilir. Nemli ya da ıslak bezle silme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka kuru bir bez ile ıslak ve nemli kısımlar kurulanmalıdır. Aksi durumda ıslak bırakılan deride çatlakların oluşma riski vardır. Bu nedenle kurutulduğundan tam olarak emin olmanızda fayda vardır.

Islak veya Nemli Bırakmayın

Muz, portakal ve limon gibi ürünler de deri koltuk temizlenmesinde sıklıkla kullanılırlar. Bu ürünler deriye hiçbir şekilde zarar vermez. Ancak silme işlemi bittikten sonra oluşacak kırıntılar nemli bir bez ile temizlenmelidir. Deri koltukların silinmesi için özel olarak üretilmiş deri losyonları da mevcuttur. Bu kullanışlı ürünler sadece deriyi temizlemekle kalmaz ayrıca bakımını da yapar. Derinin bakımı için ayrıca belirli aralıklarla vazelinli pamukla silme işlemi gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.