Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Baharla birlikte dolaplardan çıkardığımız beyaz spor ayakkabılar kışa kadar vazgeçilmezlerimizden biri haline geliyor. Her kombinle uyum sağlayan, rahat ve şık giyinmeye imkân tanıyan bu ayakkabıların temizliği de önem kazanıyor. Kimle grileşen ayakkabılarla şıklığına gölge düşürmek istemez. Peki, beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir?

Diş Fırçası ve Cifle Ayakkabı Temizleme

Beyaz Spor Ayakkabı Temizliği
Beyaz Spor Ayakkabı Temizliği

Diş fırçası ayakkabı temizliğinde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Küçük bir fırça gibi kullanılarak ayakkabıların temizlenmesi zor olan alanlarının bile beyazlatılmasına olanak sağlar. Kirli bölgelere bulaşıklar ve lavaboların temizliğinde kullanılan çamaşır suyu katkılı cifi döktükten sonra, diş fırçasının yardımı ile iyice yedirilir. Kirli kalan tüm alanların temizlenmesi sağlanır. Bir süre cifli şekilde bekletildikten sonra ıslak bez yardımıyla silinebilir. Bu işlem sonrasında makineye de atılabilir, ancak ayakkabının dokusuna zarar vermeyecek bir ayarda yıkanmasına dikkat edilmesi gerekir.

Aseton ile Ayakkabı Temizleme

Aseton da beyaz ayakkabılar için iyi bir temizleyicidir. Aynı şekilde cif uygulamasında olduğu gibi kirli bölgelere aseton dökülür. Diş fırçası ya da nemli bir bez yardımı ile bu alanlar iyice ovulur. Uygulama sonrasında yine bir müddet beklenir ve durulanması sağlanır. Tabi ki bu uygulamalar sırasında ayakkabıların renkli bölümlerine dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde bu alanlarda renk açılmaları ya da dalgalanmalar meydana gelebilir. Titizlikle yapılacak olan beyaz spor ayakkabı temizliğinin ardından uzun süre şık ve yeni gibi görünmesi sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir