Libido Eksikliği Çözülemeyecek Bir Sorun Değil

Seksin, insanların hoşuna gitmesi gereken bir şey olduğu kabul edilir; bu, çağdaş toplumlarda baskın derecede reklamcılık ve diğer medyanın zenginliği tarafından iyi desteklenmiş bir fikirdir. Seks şemsiyesi altındaki her şeyi tartışmak tabu olarak hissedilebilir. Bu nedenle, seks konusundaki azalmış bir ilgi, cinsel isteksizlik söz konusu olduğunda bir doktora gitmek düşüncesinden mümkün olduğunca uzak kalınıyor.

Libido Eksikliği
Libido Eksikliği

Libido Eksikliği Neden Olur?

Libido eksikliği ya da seks ilgi eksikliğinin, mutlaka erektil disfonksiyon veya vajinal kuruluk ile ilgisi yoktur, çünkü bu sorunlar sözde normal cinsel dürtü ile birlikte mevcut olabilir. Her ne kadar bu konularla ilgili stres, libido sorununuzu giderebilirse de, herhangi bir fiziksel koşul olmaksızın cinsel arzunun azalması mümkündür.

O bölgede yaşadığınız sorunlar tamamen utanç verici olabilir. Fakat konuyu deşifre etmekten korkmaktansa doktorunuz size cinsel ilginin azalmasının arkasında bir tıbbi (veya yaşam tarzıyla ilgili) sebep olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, bazı yaygın nedenler şunları içerir: Alkol veya uyuşturucu kullanımı, reçeteli ilaçlar, şişmanlık, uyku apnesi, düşük testosteron veya menopoz nedeniyle hormon dengesizliği.

Doktorunuz cinsel ilgiden yoksun olduğunuz için tıbbi sebep bulamazsa, düşük libido psikolojik nedenlere sahip olabileceğinden, sorunu eğitilmiş bir danışmanla veya terapistler ile birlikte çözmelisiniz. Stresle alakalı veya ilişki sorunlarından dolayı olabilir. Geçmişteki sadakatsizlik nedeniyle veya geçmişte yaşanmış cinsel suçluluk duygusu da libido eksikliğinin sebepleri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.