Acısız Bir Doğum Mümkün Müdür?

Kadınların büyük bir kısmı doğumdan ciddi anlamda korkuyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise doğum esnasında ve öncesinde yaşadıkları yüksek ağrı hissi oluyor. Öyle ki pek çok kadın sırf bu korkudan ötürü hamile kalmak istemiyorlar. Halbuki son dönemlerde meydana gelen gelişmelerden sonra acısız bir şekilde doğum sürecini geçirmek de mümkün.

ağrısız doğum yöntemi
ağrısız doğum yöntemi

Acısız Doğum Nasıl Yapılır?

Anne adayı eğer ki acısız bir doğum istiyorsa doğumdan önce bunu mutlaka doktoruna belirtmesi gerekmektedir. Doğum zamanı geldikten sonra anne adayı yan tarafa doğru yatırılır ve bel kısmına iğne ile girildikten sonra katater yerleştirilir. Bunun devamında ise bu noktadan belirli zaman aralıklar ile ilaç verilir ve anne adayının doğum ağrıları azalmaya başlayacaktır.

Epidural anestezi, rahim ağzı açıklığı 4 cm’e ulaştığı zaman uygulanabilmektedir. Çünkü ilk 4 cm öncesinde epidural gerçekleştirildiği zaman doğum ağrıları hiçbir şekilde hissedilmiyor ve doğum gerçekleşemeyebiliyor.

doğum
doğum

Bunlara bakılacak olursa aslında epidural ile yapılacak olan doğum tamamen acısız değildir. Anne adayı doğumun başlangıcında bir miktar da olsa sancı çekecektir.

Birçok anne adayı epidural anestezinin bebeğe zarar verebileceğini düşünüyorlar. Fakat doğru bölgeye doğru dozda ve doğru zaman aralıkları ile uygulanması halinde bebeğe hiçbir zararı olmuyor, annenin nefesini kontrol etmesini sağladığı için de bebeğe gidecek olan oksijen miktarının artmasına da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.