Yağlı Güreş Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Güreş Türk kültüründe eskilerden beri yapılan bir spor. Genellikle çeşitli kutlama törenlerinde ve festivallerde yapılırdı. İki pehlivan er meydanı adı verilen yere çıkar ve galip gelmek için güçlerini yarıştırırlardı. Bu yarışların sonucunda galip gelen güreşçi başpehlivan ilan edilirdi.

Meydan Güreşi Nasıl Yağlı Güreş Oldu?

Türkler Anadolu’ya geldikten sonra yağlı güreş ortaya çıkmıştır. Çeşitli kaynaklarda bu kültürün Mısırdan gelen gemiler ile Türk kültürüne geçiş sağladığı söylenmektedir. Türkler güreşleri zorlaştırmak istemiş ve çözümü Anadolu’ya geldikten sonra tanıştıkları zeytinyağı vücutlarına sürmekte bulmuşlardır. Güreş başlamadan önce iki güreşçi de ibrikler yardımı ile yağlanırdı. Daha sonra davul ve zurna çalmaya başlar, pehlivanların isimleri söylenir ve mani okunurdu. Güreşçiler selamlaşarak güreşe başlarlardı. Her bir güreşçi ”Kıspet” adı verilen vücudu belden baldıra kadar kaplayan meşin pantolon giyerlerdi. Bu oyuna zamanla yenilikler eklenmiş ve yağlı güreş bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Günümüzde Yağlı Güreşler 

Anadolu topraklarında yağlı güreş oyunları 659 yıldır yapılmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Kırkpınar Yağlı Güreşleridir. Her yıl İlkbahar veya Yaz aylarında Edirne’de yapılmaktadır. Burada tüm rakiplerini devirmeyi başaran kişi o yılın baş pehlivanı unvanına sahip olmaktadır.

Yağlı Güreşleri Kim Düzenliyor ve Ödüller Ne?

Yağlı güreşleri her sene Edirne Belediyesi düzenlemektedir. Güreşlerde birinci olan pehlivana 51 bin TL, ikinci olan pehlivana 31 bin TL, üçüncü olan 2 pehlivan da 16 bin TL para ödülü verilmektedir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde mücadele eden başpehlivanlara 1400 TL, başaltı pehlivanlara 1000 TL, büyük orta pehlivanlarına 700 TL, küçük, orta ve deste 440 TL, ayak boyu, tozkoparan, teşvik ve miniklere 330 TL net yolluk ücreti ödenmektedir. Ayrıca geçtikleri her aşama karşılığında güreşçiler 80 TL, alt kademe 65 TL, büyük orta 50 TL, küçük orta 44 TL, deste ayak boyu, tozkoparan, teşvik ve minikler 38.50 TL ücret almaktadır. Para ödüllerinin yanı sıra güreşçilere derecelerine göre birer kupa ve madalya verilmektedir. Başpehlivana ise kupa ve madalyanın yanında bir de altın kemer verilmektedir. Baş Pehlivan unvanı her sene başka bir pehlivana devretmektedir. Eğer bir senenin başpehlivanı unvanı elinde tutmak istiyorsa gelecek sene yapılacak güreşlerde de rakiplerini alt ederek güreşleri kazanmalıdır.

Yağlı Güreşlere Nasıl Katılınabilir?

Yağlı güreşlere katılmak için Güreş Federasyonuna başvurarak lisans çıkartmanız gerekmektedir. Güreşmek için gerekli sağlık koşullarına sahip olmak zorundasınız. Fiziksel bir engeli veya kronik bir rahatsızlığı olan kişiler bu lisansa sahip olamaz. Lisansa sahip olduktan sonra yağlı güreşlere katılarak kendinizi gösterebilirsiniz. Başarılar elde ettikçe yükselebilir ve farklı organizasyonlardan davet alıp oraya katılma hakkı kazanabilirsiniz. Günümüzde yükselebileceğiniz en üst seviye Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir bu güreşleri kazanan ülkenin başpehlivanı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir