Salon Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Salonunuzun uyumlu ve çekici bir bütünlük oluşturmasını istemek herkesin en doğal hakkı.  Bütün her şeyi bir araya getirmek ve güzel bir ortam elde etmek için uzun uğraşlar verilir. Ancak yine de en doğru olanı bulmak zordur. Çünkü salonun bütün bileşenleriyle uyumlu bir alan için ne yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekir.

Nelere Sahip Olunduğunu Tespit Etmek

Salonun temel bileşenleri öncelikle mobilyalar olmakla birlikte, resmin bütününe bakıldığında duvarlar, aksesuarlar, halı ve ışıklandırma gibi birçok bileşenin olduğu görülmektedir. Bu tespiti yaptıktan sonra neleri nasıl bir düzenlemeyle birleştirmek gerektiğinin planı yapılmalıdır. Herkesin kendine göre bir ev döşeme zevki vardır. Klasik, geleneksel ve modern dekorasyonlar farklı zevklere hitap etmektedir. Herkes öncelikle kendi stilinin de ne olduğuna tespit etmelidir. Çünkü modern çizgilere sahip bir mobilya ile geleneksel bir salon oluşturmak dekorasyon sırasında kargaşaya neden olur. Daha da kötüsü işin sonunda mutsuzluk yaratır.

Ayrıca hangi renklerin yoğunlukta olduğu,  duvar kaplamaları, yer döşemeleri, halılar evin tarzı hakkında bilgiler verebilir. Bunu daha iyi anlamak için dışarıdan birinin görüşlerini almak veya eski resimlere bakarak fikir edinmek kolaylık sağlayacaktır.

Mobilyaların Planlanması

Birçok ev sahibi koltukları veya kanepeleri karşılıklı olarak duvarlara yaslarlar. Bu, kolaycılık olmakla birlikte içinde bir yaratıcılık barındırmaz. Halbuki salonda belirli bir alana odaklanmak, evde yaşayanların hareketlerini, trafik akışını düşünmek doğru yaklaşım olacaktır. Odak noktası almak mobilyaların nasıl yerleştirilmesi konusunda daha yaratıcı fikirler ortaya çıkacaktır.

Halıların Seçimi ve Yerleşimi

Halı yerleşiminde de odak noktasını dikkate almak doğru bir yaklaşım olacaktır. Amacına uygun ve doğru boyutlarda halı seçmek gerekir. Küçük bir halı mobilyaların ve sandalyelerin birbirinden kopuk olmasına yol açabilir. Yine uygun rengin kullanılması salondaki bütünlüğü sağlayacaktır. Salonun tarzınıza uygun olarak desenli veya düz halı kullanmadan önce, diğer renklerle uyumuna dikkat edilmelidir. Bütün mobilyaların halı üzerine oturması duvar ile halı arasında belirli bir mesafe bırakılması odak noktasını daha dolgun gösterecektir.

Duvarların Salonla Uyumunun Sağlanması

Mobilya ve halılardan sonra duvarın rengi de öncelikli olarak belirlenmesi gereken unsurdur. Açık renkli mobilyalarda koyu veya tersi renk boyalar salonu hareketlilik katacaktır. Duvar kağıtları kullanılıyorsa desenleri fazla gözü yormayan, bütün dikkatleri üzerine çekmeyen desenlerden oluşmalıdır. Yine boş bir duvar eksik bir salon görüntüsü verebilir. Duvarların her bir santimetre karesini doldurmak yerine, uyumlu birkaç tablo veya aile resimleri kullanılabilir. Tabloların ve çerçevelerin çok pahalı olmasına gerek yoktur, içgüdüleri takip ederek duvarlar zenginleştirilebilir. Nelerin asılacağına, nasıl asılacağına dair ön araştırma yapmak ve aile fertleriyle birlikte karar vermek daha keyif verici ve aileyi bütünleştirici rol oynayacaktır.

Aydınlatma için de aplikler, tepe lambaları veya gömme aydınlatma aparatları kullanılarak ortamın doğru ışık alması sağlanmalıdır. Doğru aydınlatma, salonun akşam saatlerinde de bütünün uyumunu gösteren bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.