Yağdaki Su Miktarı Tayini Nedir?

Gıda ürünlerinde Soxhlet yöntemi sayesinde yağ oranı ve toplam yağın ne kadar olduğunu belirlemek için yağdaki su miktarı tayini ölçülür. Gıdaların tatlanması ve kişilere fayda sağlaması için gerekli olan yağ ve su dengesini ölçmede kullanılır. Bazı gıdaların çekirdek kısımları çıkarılarak yapılırken bazılarının da ezme yöntemiyle yağ ve su dengesi ölçülür.

yağdaki su miktarı tayini nedir

Bitkilerin Sabit Yağ Su Miktarı Tayini

Bitkinin ezilerek ufaklı bir forma sokulması ile işleme başlanır. Soxhlet ile ekstraksiyon işlemi yapılır. Balona konulan çözücü sonrası bazı kimyasallar eklenir. Bitkinin posası balon içine konulur ve 105 derecelik bir ısıda kurutmaya başlanır. Sonrasında soğutma işlemi yapılıp ürünün miktarı ölçülür. Verimlilik açısından yüzde olarak değerlendirilir ve not alınarak kayıtlara geçilir. Böylece bitkilerin yağdaki su miktarı tayini ölçülmüş olur.

Kullanılan Soxhlet Apareyinin Kısımları Nelerdir?

Yağdaki su miktarı tayini için gerekli olan Soxhlet apareyi kartuş, soğutucu ve ekstraktör gibi belli başlı 3 bölümden oluşur. Bunlar sayesinde üründeki maddenin hepsi alınır.

Yağdaki Su Miktarı Tayini Nerelerde Kullanılır?

Özellikle sanayi ürünlerinde, gıda ve beslenme alanında faaliyet gösteren firmalarda sağlığı bozacak her türlü durumun önüne geçmek için uygulanır. Bitkisel ve hayvansal olarak tüm yağlı ürünlerin denetlenmesinde fayda sağlar. Bu konuda çalışma yapan binlerce bilim insanı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu analizlerin yapılması için özel olarak hazırlanmış deney odalarının kullanıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Basit yöntemlerle ulu orta yapılamayacak kadar dikkat ve özen isteyen bu işlem, en iyi yerler tarafından yapılıp kayıt altına alınmalıdır. Bu alanda titizlikle ve özveriyle faaliyet gösteren, üstün çalışma performansı sergileyen yerler mevcuttur. Özellikle balık konservesi yapan yerlerde bu analizin mutlaka yapılması gerekir.

Yağdaki su miktarı tayini için alanında profesyonel olan https://www.analizistek.com/gida-analizleri internet sayfasını mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Çalışmalarını 3  ve 5 gün gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirdiklerini görebilirsiniz. Analiz yöntemlerinin yüksek kalitede olduğu görülür. TS 353 yöntemi ile en garanti sonuçların aldığı sayfayı daha detaylı inceleme imkanına sahip olabilir, ulaşmanız gereken her bilgiye erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir