Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Günümüzün küresel problemlerinden birisi olan obezite ve fazla kilolar, belirli yöntemler uygulandığında giderilebilir. Toplumumuzda ‘’kilo vermek için yemek yememek gerekir’’ ibaresi tamamen yanlış bir bilgidir. Eğer sağlıklı bir kilo verme yöntemi uygulamak istiyorsanız, günlük ihtiyacınız olan besinleri tüketmeli, öğünleri sıklaştırmalı, tamamen doymadan sofrayı terk etmelisiniz. Yazımızda sizlere zayıflamak için yapılması gerekenler nelerdir, en hızlı ve etkili şekilde nasıl kilo verilir, hangi besinlerden uzak durmalıyız açıklayacağız.

Kilo Vermek için Kararlı Olun

Kilo vermenin ilk şartı kararlı olmaktır. Kendimize bir hedef belirlemeli, uzun bir süre bu hedefe ulaşmak için disiplinli olmalıyız. Kilo vermek için birçok yöntem uygulayabiliriz. İstikrarlı bir diyet programı oluşturabilir, düzenli spor ve egzersiz yapabilir, uzak durmamız gereken gıdaları tüketmeyebiliriz. Hangi yöntemi uygularsak uygulayalım hiçbir zaman aç kalmamalıyız.

Vücudumuzun direncini kaybetmesi nedeniyle daha büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya gelebiliriz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yediklerimize dikkat ettiğimiz kadar içtiklerimize de dikkat etmeliyiz. Alkollü, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmalı, günde en az 2-2.5 litre su tüketmeliyiz. Su, vücudun nem dengesini ve vücut sistemlerinin daha düzgün çalışması için gerekli koşulları sağlar.

Kişiye Özel Diyet Programı Uygulayın

Televizyon programlarında, dergilerde, internet sitelerinde yayınlanan diyet programlarını uygulayarak kilo vermek yerine, daha büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Diyet programları kişiye özel olmalıdır. Herhangi birisinin uyguladığı ve başarılı olduğu diyet programı, sizde farklı bir etki yaratabilir.

Ayrıca sürekli karşımıza çıkan 1 ayda 10 kilo vermenin yolları, 1 haftada 3 kilo verin gibi sizi sağlığınızdan edecek diyet programlarından uzak durun. En etkili zayıflama yöntemi, sağlıklı ve uzun vadede etkisi olandır. Kısa sürede verilen diyetler, uzun vadede geri alınacağından he vücudunuz açısından zararlı olacak, hem de moralinizi düşürecektir.

Hazır Yiyeceklerden Uzak Durun

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için hazır yiyeceklerden uzak durun. Kalori değeri fazla olan gıdalar tüketmekten kaçının. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ettiğiniz kadar fizyolojik hareketlerinize de önem vermelisiniz.

Günlük harcadığınız kalori, aldığınız kaloriden ne kadar fazla ise, kilo vermede o kadar başarılısınız demektir. Bu yüzden spor ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli yürüyüş yapın. Kısa süreli mesafelerde motorlu araçları kullanmayın. Asansörler yerine merdivenleri tercih edin. Çok geç saatlerde uyumayın, düzenli bir uyku düzeniniz olsun. Diyet programlarına ek olarak bitkisel zayıflama çayları tüketebilirsiniz. Ancak bu ürünleri aşırıya kaçmadan doktor kontrolünde tüketmelisiniz.

  • Yorum Ekle