Saç Dökülmesi Neden Yaşanır?

Saç dökülmesi genellikle genetik etmenlere bağlı olsa da yanlış bakım uygulamaları, yaşlanma ve bazı hastalıklar sebebiyle de saçta dökülmeler gözlenebilir. Saç dökülmeleri erkeklerde yalnızca bu sebeplere bağlı olarak gerçekleşse de kadınlarda çok daha fazla sebep mevcuttur. Özellikle kimyasal ve ısıl işlemlerin yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artış gösteren dökülmelerin diğer sebeplerine değinmek gerekirse, stres, hamilelik dönemi hormonları, kansızlık, demir eksikliği, bazı vitamin oranlarının optimum seviyelerinin altında ya da üstünde olması, bağışıklık sisteminin çok aktif olması, menapoz temel sebepler arasında yer alır. Saç dökülmesi sorununa istinaden geliştirilen ürünlerin kadın ve erkek olarak ayrılmasındaki amaç da tam olarak budur.

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinin Önüne Geçilebilmesinin Yolları Var Mıdır?

Erkeklerde genetik olan saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün olmasa da saç ekimi yöntemiyle birçok erkek dökülmenin psikolojik etkilerinden korunmayı tercih ediyor. Saç dökülmesini tedavi eden hiçbir kür ya da bakım ürünü yoktur ancak dökülmeyi yavaşlatmak için hem erkeklerde hem de kadınlarda bakım ürünleri tercih edilebilir.

Kadınlarda stres kaynaklı olan dökülmelerin önüne geçilmesi için maskeler dışında beslenmeye dikkat edilmeli ve çinko, demir, biotince zengin olan besinler tüketilmelidir. Bunun dışında vitamin eksikliklerini tespit ederek takviye yapılabilir. Ancak bilinçsiz tüketimin de saç dökebileceği unutulmamalıdır. Şampuanların kimyasal yıpratıcılıklarını engelleyebilmek için çam terebentin ve badem yağı gibi besleyici yağlardan birkaç damla şampuana damlatmak da faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir