Saç Bakımında Kurutmanın Etkisi

İmaj değişiminin ve güzelliğin en önemli aksesuarlarından biri olan saçlar biraz genetik olsa da genel olarak 20’li yaşlara girildiği dönemlerde yapılan her işlemden kolayca etkilenebilir. Organik bir yapıda olan saçlar, her türlü kimyasal ürünle temas ettiğinde belli oranlarda yıpranır. Bu kimyasallara şampuanlarda dahildir. Saç bakımında ürün seçimi bu sebeple ciddiye alınmalıdır.

Şampuanlama sırasında saç yüzeyindeki kir ile beraber yağ tabakası da atılır. Yağ tabakasının atılmasıyla beraber saç direkt olarak doğal yapısıyla ortaya çıkar. Kurutma işleminde saç yüzeyini saran ve koruyan bir tabaka olmadığı için saçın yıpranma ihtimali bulunur. Şampuanlama sonrasında kullanılan bakım kremleri saçların kurutma ve şekillendirme aşamalarında göreceği zararı minimize eder.

saç kurutmak
saç kurutmak

Saç Kuruturken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç kurutmaya başlamadan önce yıkanmış ve kremlenmiş saçın duştan çıkar çıkmaz havluya sararak 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Saçın üzerinde yağlı bir katman olmadığı için suyun emilimi daha kolay olur. Saç bekletilmeden kurutulduğunda koruyucu tabaka bulunmadığından saçta nem kaybı oluşur. Nem kaybı ise saçta cansız bir görünüm oluşturabileceğinden düzenli aralıklarla bakım yapılması yararlıdır.

Hızlı bir şekilde hazırlanılması gereken durumlarda saça koruyucu sprey kullanmak faydalı olabilir.Kuruturken saçlarda yanma gibi olumsuz etkilerin oluşmaması adına sıcaklığı düşürmek önemlidir. Ancak düşük sıcaklıktaki fön bazı bünyelerde migren, saç diplerinde sızlama gibi problemler yaşatabilir. Bu durumda saçlara koruyucu ürün kullanmadan kurutma işlemi uygulanmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.