Olimpiyatlarda Tarihe Geçmiş Türk Sporcular

1936 yılından bu yana Olimpiyatlara katılan Türk sporcular dereceler elde ederek adından söz ettirmeyi başardı.
Olimpiyatlarda tarihe geçen Türk sporcuları sizler için derledik. Türkiye için ilk altın madalya, 1936 yılında Berlin Olimpiyatları’nda alındı. Ülke olarak en fazla madalyayı ise 1948 Londra Olimpiyatları’nda, kazandık. Son zamanlarda atletizm ve taekwondo gibi alanlarında da Türk sporcular da derecede elde ediyor. Peki, Olimpiyatlar’da tarihe geçmiş Türk sporcuları yakından tanımaya hazır mısınız?

Yaşar Erkan

Türkiye’nin ilk altın madalyası Yaşar Erkan tarafından getirildi. 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Yaşar Erkan güreş dalında altın madalyanın sahibi oldu. Böylece Erkan adını Türk spor tarihine yazdırmayı başardı.

Naim Süleymanoğlu

Tüm zamanların en iyi haltercilerinden biri olan Naim Süleymanoğlu, tam üç kez Olimpiyatlar’da altın madalyayı kazanmayı başardı. 1988 Seul Olimpiyatları’nda ilk olarak Türkiye’yi temsil eden Süleymanoğlu, 1988, 1992 ve 1996 yıllarında arka arkaya üç kez altın madalyayı ülkemize getirdi.

Halil Mutlu

Halterin başarılı isimlerinden biri olan Halil Mutlu, 1996, 2000 ve 2004 Yaz Olimpiyatları’nda peş peşe üç kez altın madalya elde etmeyi başardı. Dünya Şampiyonaları’nda da birçok kez dereceye giren sporcu, en son madalyasını ise Atina’da kazandı.

Hamza Yerlikaya

Yerlikaya, güreş dalında 1996 Atlanta ve 2000 Sidney Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Küçük yaşlardan itibaren güreşle ilgilenen Yerlikaya’nın madalya koleksiyonu oldukça geniştir.

Hülya Şenyurt

Türk sporcular listesine giren ilk kadın Hülya Şenyurt’tur. 1992 Barcelona Olimpiyatları’ndaki başarıyla öne çıkan Şenyurt, Türkiye’nin en genç olimpiyat madalyalı sporcusu olarak yerini aldı.

Nurcan Taylan

Atina 2004 Olimpiyatları’nda halter dalında birinci olan Nurcan Taylan olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu oldu.

Atagün Yalçınkaya

Atagün Yalçınkaya, 2004 Atina Olimpiyatları’nda boks dalında kazandığı gümüş madalya ile Şenyurt’un rekorunu egale etti. Atagün Yalçınkaya madalyasını 17 yaşında elde etmeyi başardı.

Servet Tazegül

Servet Tazegül, dünya çapında tekvando dalındaki başarılarıyla tanınıyor. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bronz, 2012 Londra olimpiyatlarında altın madalya kazanan Tazegül en iyi sporcular arasında yerini aldı.

En iyi Türk olimpiyat oyuncularını sizler için derledik. Olimpiyatlarda i farklı dallarda yakaladığı başarılarla adından sıkça söz ettiren sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.