Kronik Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım solunum yollarında mikrop nedeniyle iltihaplanmasının dışında genel olarak sürekli iltihap olmasına astım denir. Hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi astım hastalığının başlangıcında yer alır. Bu belirtiler genellikle nöbet halinde gelir. Soğuk algınlığı ya da şiddetli gülme soğuk algınlığı veya bazı alerjik durumlarda bu belirtiler ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar da astımı başlatabilir. Peki, bu astım nasıl tedavi edilir?

Ailesinde kalıtsal astım hastası olan kişilerin astım hastalığına yakalanma riski normal kişilere göre daha fazladır. Astımdan kaçınmak için alınacak bazı önlemler vardır. Bunların başında sigaradan uzak durmak gerekir. Tozdan dolayı da kötü etkilenen astım hastaları evlerinde temizliğe dikkat etmelidirler. Toza karşı alerjisi olan astım hastaları özellikle evlerinde yatak odalarında temizliğe önem vermelidirler. Atakları azaltmak için yatak odası takımlarını her hafta yıkayınız ve yatak odasında tozu en çok barındıracak eşya olan halıyı ortadan kaldırınız. Bunun yanı sıra yatak odası dar bir alan olduğu için yoğun parfüm kokularını kullanmaktan kaçınınız. Odanızın devamlı havalanması nefes alamama sorununuzu bir parça azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Astım Nasıl Tedavi Edilir Uzman Sorusuna Hekim Cevabı

Astım tedavisinde kullanılan ilaçları rahatlatıcılar, önleyiciler ve kurtarıcı ya da acil ilaçlar olarak 3 ayrı grupta toplayabiliriz. Rahatlatıcılar ilk olarak astımın belirtileri ortaya çıktığında bu belirtileri ortadan kaldırmak için hastanın tedavisinde kullanılır. Önleyiciler ise solunum yollarındaki duyarlılığı ortadan kaldıran ve uzun süre kullanılması sonucunda hastalığı ortadan kaldıran ilaçlardır. Son olarak kurtarıcı ve acil ilaçlar ise ilerlemiş son seviye de olan astım tedavisinde ya da acil nöbet anlarında hastayı kurtarmak için kullanılan ilaçlardır.

Astım tedavisinde hastaya düşen sorumluluklarda vardır. Bunların başında doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gelir. Astım hastası olan küçük çocuklarda da bu ilaçların düzenli kullanımlarından aileleri sorumludur. Astım hastası olan kişilerin sigaralı ortamlardan da uzak durmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.