Konut Kredisi Verilmeyen Konutlar Hangileridir?

Bugün ülkemizde çekilen kredilerin %40’ı konut kredisidir. Kredi ile ev almak bu kadar yaygınlaştığı için alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bankalar verecekleri krediyi garanti altına almak için, alınacak evin veya kredi sahibinin üzerine olan bir evin tapusunu ipotek olarak alırlar. Banka borçludan alacağını temin edemezse ipotekli konutu satarak alacağını tahsil eder. Banka her konuta kredi vermez. Peki, konut kredisi verilmeyen konutlar hangileridir?

Hisse Tapulu Konutlar

Bu tip konutlar bankaların tercihi olmayan konutlardır. Bankadan kredi çekecek olan kişinin konut üzerindeki hisse değeri, borcunu karşılıyor olsa bile bu tip konutlara bankalar kabul etmez. Çünkü borcun ödenmediği durumda evin satılması gerekecek. Bu durumda diğer hissedarlar bu duruma itiraz edebilir.

İpotekli konutlar

Bankalar ipotekli konutlara da kredi vermekten kaçınırlar. Bir ev üzerinde birden çok kişinin veya kurumun alacağı olabilir. Bu alacaklıların ise kendi içirişinde dereceleri bulunur. Bankalar kredi verirken teminat olarak kabul edilecek konutta ilk sırada alacaklı olmak isteyecektir. Çünkü borcun ödenmemesi durumunda evi satışa çıkararak borcunu temin edecektir. Evin üzerinde başka alacaklılar olursa onlarda hak talep edeceğinden bankalar kredi vermez.

Tamamlanmamış evler

Banka konut kredisi vereceği evin yaklaşık %80’ninin tamamlanmış olmasını talep eder. Alacağınız ev bu oranda tamamlanmamışsa bankalar sizin için konut kredisi vermeyecektir. Henüz projesi aşamasında olan konutlar için konut kredisinden yararlanmak mümkündür. Fakat kredi alabilmek için bankanın ve inşaat şirketinin kendi aralarında anlaşması gerekir. Bu durumda kişi kendi üzerine tapulu olan bir konutu ipotek etmek durumundadır.

Apartman tipi binalardan alacağınız dairelerde ise arda tapusu yeterli değildir. Minimum kat irtifakı veya kat mülkiyet tapusu gereklidir. Kat mülkiyet tapusu, kat irtifakı tapusundan daha sonra alınır. Bu nedenle kat mülkiyeti olan konutla daha çok tercih ediliyor. Ancak kar irtifakı tapusu bulunan konutlara da kredi olanağı tanınmaktadır. Henüz kat mülkiyet tapusunu almadıysanız, kat irtifakı bulunan daireler ekspertiz sırasında yapı kullanımına uygunluk açısından değerlendirilir. Konutunuz kullanıma uygunsa kredi verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.