Dekorasyonda Barok Esintileri Yakalamanın Yolları

Dekorasyonda barok esintileri yakalamanın yolları arasında birçok yöntem bulunuyor. Ancak en önemli yöntemi uygulamak için zengin muhitteki evle bakılmalı. Bunun için saraylara bakmak daha makul olacaktır. Öncelikle bu tür bir yapı oluşturulmak isteniyorsa sadelikten uzak durulması gerekiyor. Eğer sadelik isteniyorsa bu minimalist bir yapıya girer. Ancak barok tarza bu türde bir olay bulunmuyor. Yani daha çok şatafat ve gösteriş içinde olan kısımları bünyesinde bulunduruyor.

Barok tarzı her bütçeye göre ayarlanabilir durumları içerisinde barındırıyor. Yalnızca lüks evlerin oluşturabileceği tarzlardan ziyade rahat ve gösteriş ön planda tutulur. Bunun için renkler de cafcaflı bir şekilde seçilmelidir. Her daim eskiye özenti durumunun olması da gerekiyor. Yani tarihi öneme sahip tablolar veya özel yapım heykeller gibi birçok türün evde olması gerekiyor. Bazen göz yoran zevk olsa da aslında düzgün bir barok tarzı oluşturulduğunda çok şık görüntüler ortaya çıkacaktır.

Barok Tarzının Önemi Ayrıntıları

Dekorasyonda barok esintileri yakalamanın yolları arasında tablo, heykel ve gösterişli renkler yatıyor. Bazı durumlarda bu renklerin değişken yönleri de olabiliyor. Ancak en bilindik renkler açık tonlar altın renkli koltuk köşeleri veya koltuklarının ayaklarının kaplama olması gibi özellikler gereklidir. Barok tarzı ürünlerin başını çeken bir başka özellik ise heykeldir veya tablolardır. Bu tablolar bilindik tablolar olamaz. İmzalı veya tarihi özelliklerinin olması gereklidir. Bu Mona Lisa tablosu olabilir. Tabi ki gerçeği olamaz anacak detaylı bir kopyası olabilir. Bunun yanında Yunan veya Bizans heykelleri, aslan, kartal heykeli barok tarzının uzantısıdır.

Dekorasyonda barok esintileri yakalamanın yolları olarak sonuncu diyebileceğimiz konu fiyat konusudur. Öncelikle bu tür işlemler biraz cep yakabilir ancak ucuza yapılacak yönleri de mümkün. Bunun yanında fiyatlar ne kadar pahalı ve gösteriş fazlaysa barok tarzı o denli iyi çalışacaktır. Barok tarzının en önemli özelliğinin altın renkli veya çok ışıltılı renkler olması gerektiğini söyledik. Ancak son dönemde minimalist barok tarzı denilen bir olay da bulunuyor. Bu olay ise zıtlıktan çıkan şık görüntüyü oluşturuyor.

  • Yorum Ekle