Havacılık yönetimi nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile havacılığa rağbet arttı. Türkiye ve dünyada havacılığın gelişmesine yönelik çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Havacılığın hızlı ilerleyişi ile bir takım alanlar oluşmuştur. Havacılık yönetimi de bu alanlara verilecek örnekler arasında yer almaktadır. Peki, havacılık yönetimi nedir? Havacılık yönetimi hava yolu, yer hizmetleri, havaalanı, ikram ve kargo gibi tüm havacılık alanlarında işletmelere kaliteli elaman yetiştirmeyi amaçlayan bölümdür. Havacılık yönetimi kapsamında eğitim verilen bu kişiler işletmelerin pazarlama, kalite, emniyet yönetimi, uçuşların planlanması, muhasebe ve insan ilişkileri gibi alanlarında başarılı bir şekilde görev yaparlar. Havacılığın bu kadar gelişmesi sonucunda eleman eksikliği sektörün en büyük problemi haline gelmiştir. Bu problemin giderilmesi amacıyla üniversiteler sürekli olarak Havacılık Yönetimi ve diğer havacılık konusunda başarılı personel yetiştirmek amacıyla yeni bölümler açmaktadır.

havacılık yönetimi nedir

Havacılık alanında kişilerin bir bölümde eğitim alması kadar kendisini de geliştirmesi gerekmektedir. İngilizce gibi dünya dili haline gelmiş bir dil havacılık sektöründe çalışan herkes tarafından bilinmelidir. Fakat yenidünya düzeninde kişiler kendilerini geliştirmek istiyorsa İngilizcenin yanına dünya devletlerince en çok konuşulan ikinci bir dili de eklemeleri gerekmektedir.

Havacılık yönetimi ne yapar?

Havacılık yönetimi yukarıda da değinildiği üzere havacılık alanında başarılı kişileri yetiştirmektir. Bunun yanı sıra havacılık yönetiminde genel olarak havacılık kültürünü ve işlerin işleyişi öğretilmeye çalışılır. Bunu yaparken ise tek bir alana odaklanmaz, farklı alanlara da yönelerek öğrencileri her alanda geliştirir. Bu durumun bir dezavantajı vardır. Bu dezavantaj ise havacılık yönetiminin genel olarak bir alana odaklanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı özel bir alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler ekstra caba sarf etmelidir.

Havacılık yönetimi iş imkânları

Havacılık yönetimi yukarıda tanımında da verdiğimiz üzere havacılıkla alakalı her alanda kaliteli kişiler oluşturmayı amaçladığı için bu bölümdeki mezunların iş imkânları diğer bölümlere nazaran çok daha fazladır. İş imkânı host ve hosteslikten uçuş planlamasını hazırlayan kişilere kadar geniş bir skalaya sahiptir.

Havacılık yönetimi bölümünün iş imkânlarının oldukça geniş olmasıyla beraber mezun olanların en çok tercih ettiği birkaç iş göze çarpmaktadır. Mezunların en çok tercih ettikleri işler şu şekilde sıralanabilir. Host ve hosteslik, özel ya da kamuda yer hizmetlerinde çalışma, hava kontrolü ve uçuş operasyonu yönetimidir. Havacılık şirketlerinde ise en çok tercih edilen işler: muhasebe, pazarlama, kalite, güvenlik, ikram hizmetleri, insan kaynakları ve lojistik şeklinde sıralanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.