Hangi Sporda Ofsayt Kuralı Yoktur?

Herkesin uğraştığı ya da izlemekten keyif aldığı bir ya da birkaç spor dalı vardır. Bu sporların hepsi ayrı ayrı belli kurallara sahiptir. Kimisinde penaltı denen bir kural vardır, kimisinde ise başka tip kurallar vardır.

Ofsayt Kuralı Olan Bazı Sporlar

Bazı sporların ortak özelliği ise ofsayt denen bir kuralın olmasıdır. Bu sporlara örnek olarak oldukça popüler olan futbol, sert bir spor olan rugby ve buzdan yapılma bir zeminde oynanan buz hokeyi verilebilir.

Ofsayt Kuralı Olmayan Sporlar

Çoğu sporda ofsayt denen bir kural bulunmaz. Bunun nedenleri ya gerekmemesi ya da kullanımının mümkün olmamasıdır.

Basketbol

Basketbol iki potanın olduğu, iki farklı takımda 5 oyuncu olmak üzere toplam 10 oyuncunun sahada yer aldığı, sınırsız değişiklik ve belli miktar mola haklarının olduğu, 10 dakikalık 4 periyottan oluşan popüler bir spor dalıdır.

Basketbolda steps, faul, 8 saniye yarı saha kuralı, 24 saniye hücum kuralı gibi kurallar olsa da ofsayt diye adlandırılan herhangi bir kural mevcut değildir.

Voleybol

Voleybol 6 kişilik iki takımın ikiye bölünmüş ve arasında bir file bulunan sahada oynadığı spordur.

Son derece popüler olan voleybolda 3 set kazanan takım maçı kazanır. Setlerde 25 sayısına ilk ulaşan takım seti kazanırken eğer durum 2-2 eşitse oynanacak son sette 15 sayıya ilk ulaşan seti ve maçı kazanmış olur.

Voleybolda belli başlı önemli kurallar bulunur. Bu kurallara örnek olarak çizgiye basmama kuralı, fileye temas, anten teması, çift dokunma ve hücum yaparken 3 temastan fazla yapılmaması kuralı verilebilir.

Tenis

Tenis de hali hazırda birçok turnuvanın düzenlendiği ve büyük bir ilgiyle takip edilen spor dallarından bir diğeridir.

Teniste bir sette 6 oyun alan seti kazanırken skorun 5-5 olduğu durumlarda set 7’ye uzar. Eğer ki durum 6-6 olursa seti kazanacağı tiebreak denilen oyun belirler.

Teniste 2 set kazanan maçı da kazanırken erkekler tenisinde düzenlenen büyük turnuvalar olan grand slamlerde 3 set kazanan maçı kazanmış olur.

Tenis belli başlı kurallara sahip bir spordur. Bu kurallara çift hata, ikileme ve servis kullanılırken belli bir süre içinde topun raketten çıkması gibi örnekler verilebilir. Ancak teniste de ofsayt denilen bir kural bulunmamaktadır.

Hentbol

Hentbol da oldukça popüler olan sporlardan bir diğeridir. Maçlar erkeklerde 30 dakikalık iki devreden oluşurken kadınlarda ise 25 dakikalık iki devreden oluşmaktadır.

Hentbol belli kurallara sahip bir spordur. Faul ve belirlenen ölçülerde penaltı kuralları bulunurken ofsayt kuralı yoktur.

Ofsayt Kuralı Olmayan Diğer Spor Dalları

Ofsayt kuralına sahip olmayan spor dalları bunlarla sınırlı değildir. Atletizm, karate, güreş, boks, bilardo, okçuluk, atıcılık ve daha birçok spor dalında ofsayt denen bir kural bulunmamaktadır. Ofsayt diye bir kural olan spor dalı sayısı bir elin parmaklarını geçmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.