Güneş Tutulması Nedir?

Nadiren yaşanan doğa olayları her zaman insanların ilgisini çeker. Güneş tutulması da bu olaylar arasında gösterilebilmektedir. İnsanlar güneş tutulmasının yaşandığı anı izlemekten büyük bir keyif duyarlar fakat iş bu olayın neden kaynaklandığını söylemeye geldiğinde birçok kişi sessiz kalmaktadır.

Güneş tutulmasının basit bir gölge olayı olduğunu söylemek mümkün. Bildiğiniz üzere dünyanın güneşin etrafında dönmesi ile birlikte mevsimler geçip yıllar tamamlanıyor. Aynı zaman da ay da dünyanın etrafında belirli bir eksende dönüş işlemini gerçekleştiriyor.

Belirli dönemlerde ay tam olarak güneş ile dünyanın arasındaki bir konuma denk gelir. Bu durumda güneş ışınları aydan dolayı dünyaya ulaşamaz. Dünyaya güneş ışınları yerine ayın gölgesi ulaşmaya başlar. Bu durum da güneş tutulması olarak tanımlanmaktadır.

Güneş normal şartlarda aydan 400 kat daha büyüktür. Ancak ay dünyaya güneşten 400 kat daha yakın olduğundan güneşin tamamını kapatabilir. Her zaman tam bir kapanma yaşanmadığı için güneş tutulmasının kendi içerisinde farklı türleri yer almaktadır.

güneş tutulması

Tam Güneş Tutulması

Ayın dünya etrafındaki ve dünyanın güneş etrafındaki dönüş eksenleri tam yuvarlak değildir. Bu doğrultuda güneş tutulmasının yaşandığı anlarda farklı görüntüler ortaya çıkar. Eğer ay tamamen güneş ışınlarını engelleyebiliyorsa buna tam güneş tutulması denmektedir. Gökyüzüne bakıldığında güneş görülemez. Dünya üzerinde saat kaç olursa olsun güneş ışını olmadığından insanlar geceyi yaşarlar.

Halkalı Güneş Tutulması

Halkalı güneş tutulmasının anlamı ise ayın tamamen güneşi kapatamamasıdır. Ay, dünyaya yeterince yakın olduğu bir konumda olmazsa ya da dünyanın güneşe daha yakın olduğu bir dönemde bu olay gerçekleşirse ay tamamen güneş ışınlarını kapatamaz. Bu durumda dünya üzerinden güneş hala gözükmeye devam eder. Ancak ay bir kısmını kapattığı için halka oluşur ve buna halkalı güneş tutulması denir.

Parçalı Güneş Tutulması

Parçalı güneş tutulmasında ise ay tamamen güneşi kapatamadığı gibi orta kısmında da bulunmaz. Tam ortasında olmadığı için bir halkadan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu durumda güneşin bir kısmı kapanacağından güneş hilal şeklinde görülebilir. Bu da parçalı güneş tutulması olarak isimlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.