Gebelikte Parfüm Tehlikeleri

2010 yılında yapılan uluslararası bir araştırmada, parfüm ve kolonyalardaki bazı kimyasalların sadece hamile kadınlar için değil genel olarak insanlar için zararlı olduğu gösterildi. Çalışma, gebe veya hamile kalmaya çalışan kadınlara zararlı olabileceğini, kansere bağlı hormon bozucuları ve sistemlerinde bozucularla doğan çocukların yaşamın daha sonraki evrelerinde çeşitli sağlık problemleri yaşayabileceğini açıklıyordu. Çalışmanın en büyük gerçeği, zararlı kimyasalların yapabileceği etkilerin yanı sıra, parfüm kimyasallarının etiketlerde yer almıyor olmasıydı.

parfüm
parfüm

Gebelikte Parfümler ve Diğer Kokular Bebeğinize Zarar Verebilir mi?

Hamile kadınlar için özel bir endişe, parfümler de dâhil olmak üzere çeşitli kişisel bakım ürünlerinde kullanılan plastik yumuşatma kimyasalları olan ftalatlardır. Araştırmalar, rahimdeki ftalatlara maruz kalmanın, çocuklarda, özellikle erkek dönemlerde davranış problemlerine neden olabileceğini belirtiyor. Parfümlerde ve parfümlerde potansiyel olarak sağlıksız kimyasallardan kaçınmak için hamile bir kadının yapabileceği nedir?

parfüm sıkmak
parfüm sıkmak

Doğal parfüm ve kokuları kullanarak kimyasal buluttan kendinizi uzak tutun. Etiketleri okuyun; Etiket içeriklerinden biri “parfüm” olursa, aramaya devam edin. Bu terim genel olarak bir koku oluşturan kimyasal parfüm bileşikleri için hepsini kapsar. Çevreyle ilgili çalışma grubunun (Skin Deep Cosmetic Safety Database Güvenlik Veritabanı) içinde daha fazla doğal koku ve bununla birlikte kimyasal olmayan maddelerin bulunduğu bir liste bulunabilir.

Mide bulantısını şiddetlendirmekten çok hafifleten bazı doğal kokular; nane, limon ve zencefil içerir. Sürekli değişen hormonlarınıza iyi uyum gösteren türler bulana kadar doğal kokularla deneyler yapabilir, kendinizi ve doğacak bebeğinizi tehlikelerden koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.