Deodorant ve Parfüm Seçimi

Deodorant ve parfüm kullanımı günümüz dünyasının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Çünkü kötü kokuların engellenmesinin yanında hoş kokuları içeriyor olması insanların sosyal alanda en büyük yardımcılarından birisi haline getirmiştir. Parfüm ve deodorantların bu faydalı görünen özelliklerinin yanında yanlış kullanımdan kaynaklanan birçok hastalığa davetiye çıkardığı pek bilinmemektedir.

parfüm

Halk arasında çok uygulanan ve en çok görülen yanlışlardan birisi terli dokuya parfüm sıkılmasıdır. Bu durum mantar ve benzeri deri hastalıklarının oluşma olasılığını arttırır. Özellikle yaz mevsiminde hasta sayısının katlandığını belirten uzmanlar parfüm ve deodorantların temiz ve kuru cilde uygulanması gerektiğinin altını çiziyorlar. Terliyken veya spor sonrası kullanımdan kaçınılmalıdır. Elbise üzerine sıkılmaması da tavsiye edilmektedir. Ufak da olsa leke problemleri oluşturabilir. Farklı kokularla karışarak daha ağır ve kötü kokuların oluşmasına neden olabilir.

Parfüm veya deodorantın bilekler, kulak arkası gibi çabuk ısınan ve kokuyu daha kolay yayan bölgelere sıkılması uzun süre kokuyu taşımanızı sağlayacak etkili bir yöntemdir. Parfümü cilde uygularken en az yirmi santimetre uzaktan sıkmak esansın dağılma alanını genişletecektir.

Solunum yetmezliği veya çeşitli kimyasallara karşı alerjisi olan bireyler parfüm seçimi ve kullanımı konusunda son derece dikkatli davranmaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.