Bankacılık İşlemleri Yetkilisi Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Bankacılık işlemleri yetkilisi olma şartları, bankacılık sektöründe çalışan ve bu sektörde yükselmeyi hedefleyen kişilerin merak ettikleri pozisyona dair sorulardan biridir. Bankacılık işlemleri yetkilisi olma şartları, üniversitelerin bu pozisyon için gerektirdiği 4 yıllık bölümlerinden mezun olma koşulları aranmaktadır.

Bankacılık işlemleri yetkilisi, temel bankacılık hizmetleri, gişe işlemleri, kredi ve döviz işlemlerini yürüten kişilerin isimlendirildiği pozisyondur. Bu pozisyonda çalışabilmek için öğrenim şartına ek olarak, insanlar ile etkileşimin güçlü, sabırlı, diksiyonu düzgün, giyimine ve görünümüne dikkat etme gibi nitelikler aranmaktadır. Bankacılık işlemleri yetkililerin aldıkları maaşlar ise çalıştıkları kurumun özel veya kamu kurumu niteliği göstermesi ile farklılık oluşturabilir.

Bankacılık İşlemleri Yetkilisi Ne İş Yapar?

Bankacılık işlemleri yetkilisi ne iş yapar başlığı altında bu pozisyonda görev alan kişilerin başlıca sorumlulukları şöyle listelenebilir.

  • Bankaya gelen müşterilerin hesap açma ve hesap kapatma işlemlerini gerçekleştirmek
    Bankaya gelen müşterilerin ödeme işlemlerini gerçekleştirirken, imza prosedürlerini uygulamak
  • Bankaya müşteriler gelmeden önce sunulan hizmetleri gerçekleştirmeye uygun şekilde ortam hazırlamak
  • Gelen müşterilerin taleplerini karşılayamadığı durumda, ilgili üst birimle irtibata geçerek müşterileri yönlendirmek
  • Bankanın gün sonunda kapanış işlemlerinde ortaya çıkan eksik ve fazlaları hesaplamak ve ortaya çıkan bu problemleri çözüme kavuşturmak

Bankacılık işlemleri yetkilisi olma şartları taşıyan kişilerin, çalışmak istedikleri kurumun ilan veya sınavına başvurarak pozisyonun gerektirdiği bu görev ve sorumluluklara uygun olarak çalışma fırsatı yakalayabilirler.

Bankacılık İşlemleri Yetkilisi İçin Hangi Okul Okunur?

Bankacılık işlemleri yetkilisi için hangi okul okunur, sorusu koşullar değerlendirilirken ilk merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bankacılık işlemleri yetkilisi olarak çalışmak için, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden İktisat, Maliye ve İşletme programlarını başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Bu bölümlere ek olarak imkân tanınan bölümler arasında; İstatistik, Matematik, Bankacılık ve Finans bölümleri yer almaktadır.

Bankacılık İşlemleri Yetkilisi Ne Kadar Maaş Alır?

Bankacılık işlem yetkilisi ne kadar maaş alır, merak edenler için özel bankalar ve kamu kurumlarında farklılık gösterdiği söylenebilir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin en düşük aldıkları maaş 4250 TL iken en yüksek aldıkları miktar ise 5800 TL’dir. Bu rakamlar analiz edildiğinde ise ortalama olarak 4660 TL aldıkları söylenebilir.

Sizlerde özel bankalar ve kamu kurumlarında bu pozisyonda çalışabilmek için bankacılık işlemleri yetkilisi olma şartları olarak belirlenen nitelikleri taşıyorsanız gerekli prosedürleri gerçekleştirerek bu imkânı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.